PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: ulica Roosevelta zmieni nazwę na Lecha Kaczyńskiego?

  • pt    22 lutego 2016 - 14:36
Poznań: ulica Roosevelta zmieni nazwę na Lecha Kaczyńskiego?
Poznańska rada miasta zdecyduje czy część ul. Roosevelta będzie nosić imię Lecha Kaczyńskiego. (fot.poznan.pl)

• W Poznaniu powstała inicjatywa, aby odcinek ulicy Roosevelta od ronda Kaponiera do mostu Dworcowego nosił imię Lecha Kaczyńskiego.
• Na najbliższej sesji projektem zajmą się radni miejscy.
• - Zastanówmy się, czy rzeczywiście w tej chwili należy podejmować tego typu decyzje i zmieniać nazwę jednej z ważniejszych ulic naszego miasta - komentuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Ulica Roosevelta pod swoją nazwą funkcjonuje w Poznaniu od 1946 r., jednak ostatnio pojawiła się inicjatywa społeczna, by to zmienić i aby odcinek ulicy Roosevelta od ronda Kaponiera do mostu Dworcowego nosił imię Lecha Kaczyńskiego.

Zgodnie z procedurą, na podstawie złożonego wniosku, GEOPOZ przygotował projekt uchwały. Teraz pomysł musi zaopiniować rada osiedla Łazarz i Jeżyce. Następnie projekt trafi do oceny Komisji Kultury, a dalej - pod głosowanie rady miasta Poznania.

Temat wzbudza kontrowersje już na wstępnym etapie przygotowań i przemianowanie ulicy Roosevelta na ulicę imienia Lecha Kaczyńskiego podzieliło poznaniaków. Do 11 marca swoją opinię na temat projektu uchwały ma wyrazić rada osiedla Łazarz i Jeżyce. Mieszkańcy wystosowali również petycję do Filipa Olszaka, przewodniczącego rady osiedla Łazarz.

- Zdaniem wielu Polaków prezydent Lech Kaczyński był przyzwoitym człowiekiem, lecz dość przeciętnym prezydentem. Nie wniósł żadnych szczególnych zasług dla miasta Poznania, a przynajmniej takich, by jego imieniem nazwać jedną z głównych ulic w mieście – napisano m.in. w piśmie, pod którym podpisało się już ponad 1300 osób.

Zdaniem prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka, w tego rodzaju sprawach nie należy działać pochopnie:

- Zastanówmy się, czy rzeczywiście w tej chwili należy podejmować tego typu decyzje i zmieniać nazwę jednej z ważniejszych ulic naszego miasta. Może warto byłoby w tym zakresie nabrać perspektywy i pozwolić historii zweryfikować role i zasługi pewnych osób. Jesteśmy obecnie świadkami prób deprecjonowania wybitnych postaci polskiej historii najnowszej. Obserwujemy walkę o określone pozycjonowanie odegranych przez nich ról. W czasach podziałów ideologicznych i walki o symbole, należałoby dać sobie czas i szansę na ocenę historykom - kto był bohaterem, na jaką miarę i kogo należy uhonorować nadaniem imienia ulicy. Doświadczyliśmy już przecież zmian ich patronów w przeszłości... - mówi prezydent.

Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez radę miasta Poznania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.