PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: w 2018 r. kobiety patronami ulic, placów i skwerów

  • Michał Wroński    21 listopada 2017 - 10:54
Poznań: w 2018 r. kobiety patronami ulic, placów i skwerów
Studzienka Bamberki w Poznaniu (fot. wikipedia.org / CC BY-SA 3.0)

W przyszłym roku wszystkie nazwy ulic, placów i skwerów w Poznaniu, które będą miały upamiętniać postaci historyczne, poza uzasadnionymi wyjątkami, nosić będą imiona i nazwiska kobiet – taką decyzję podjęła podczas dzisiejszej (21.11) sesji rada miejska Poznania.
Jak można przeczytać w uzasadnieniu przyjętej uchwały w stolicy Wielkopolski znajduje się obecnie około 2000 nazw ulic, placów i skwerów, z czego około 500 nazwanych jest na cześć postaci historycznych. Jedynie 9 proc. z nich stanowią postacie kobiet, zaś 91 proc. to postacie mężczyzn.

- Jako Rada Miasta Poznania chcielibyśmy tę proporcję poprawić. W związku z tym, że 2018 rok został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Kobiet oraz jest to rok, w którym mija 100 lat od momentu wywalczenia przez kobiety w Polsce praw wyborczych, naszym zdaniem jest to idealny moment, aby uhonorować wybitne kobiety – czytamy w uzasadnieniu.

Czytaj : Kobiet w samorządzie jak na lekarstwo. Ale to one trzymają kasę [RAPORT

- Przyjęcie takiego trybu pracy pozwoli docenić wkład kobiet w rozwój społeczny, gospodarczy, artystyczny, polityczny czy naukowy naszego miasta, naszego regionu, kraju czy czasem świata i upamiętnić go w przestrzeni publicznej. Pomoże przybliżyć mieszkańcom Poznania wiele ważnych postaci kobiet dotychczas pomijanych czy zapomnianych, i wreszcie uhonorować te, których wpływ na nasze miasto, nasz region czy kraj był i jest wybitny – stwierdzają radni. Zapowiadają zarazem, że w kolejnych latach ulicom, skwerom i placom, które będą nosić nazwy postaci historycznych nadawane będą równomiernie imiona i nazwiska kobiet i mężczyzn.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.