PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawo wodne: marszałkowie województw przeciw nowelizacji

  • PAP/MN    2 sierpnia 2016 - 18:23
Prawo wodne: marszałkowie województw przeciw nowelizacji
Marszałkowie obradują na konwencie zorganizowanym w Szczecinie (fot. wzp.pl)

• Obradujący w Szczecinie Konwent Marszałków przyjął we wtorek (2 sierpnia) stanowisko, w którym sprzeciwia się nowelizacji Prawa wodnego.
• Zdaniem samorządowców przyjęcie ustawy drastycznie wpłynie na opłatę za wodę oraz spowoduje powrót do centralizacji zarządzania gospodarka wodną.
• Resort środowiska odpowiada, że nowe Prawo wodne wprowadzi kompleksowe zarządzanie bezpieczeństwem przeciwpowodziowym.
Samorządowcy w przyjętym stanowisku wskazują, że nowelizacja Prawa wodnego wprowadza szereg opłat, w tym za odprowadzenie wód opadowych lub rozpadowych, a także płatność za uzdatnianie i dostarczenie wody do celów realizacji zadań własnych gmin.

"Podatek za deszczówkę, a także zwiększanie opłat za pobór wody pitnej znajdzie odzwierciedlenie w rachunkach wszystkich mieszkańców Polski, którzy korzystają z publicznej sieci wodociągowej albo sieci kanalizacyjnej" - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący konwentu, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Jak podkreślił, wprowadzenie wyższych opłat za wodę budzi niepokój u producentów ryb oraz napojów. "Nałożenie podatku za wodę, która jest wykorzystywana w stawach hodowlanych, to wielkie ryzyko dla rybołówstwa. Przedsiębiorcy już zastanawiają się nad przeniesieniem fabryk do Czech lub Słowacji, gdzie stawki za wodę używana do produkcji wód i napojów są znacznie niższe. Już teraz szacują, że ceny ich produktów wzrosną od 7 do 20 proc." - podkreślił Geblewicz. Zdaniem marszałków dodatkowymi kosztami może zostać objęty przemysł rolny, budowlany, a także właściciele małych elektrowni wodnych.

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, ocenił że nowelizacja Prawa wodnego "to rewolucja w gospodarce wodnej, która zmieni kompletnie system zarządzania ciekami wodnymi, przez ich scentralizowanie".

Rzecznik prasowy resortu środowiska Paweł Mucha powiedział, że stanowisko konwentu marszałków województw, "w większości pochodzących z nadania PO-PSL, traktujemy jako w znacznej mierze działanie pozamerytoryczne". Jak zaznaczył, projektowane prawo wodne wynika z ramowej dyrektywy wodnej, do wprowadzenia której na grunt prawa krajowego zobowiązuje Polskę Unia Europejska. Dodał, że za niewdrożenie unijnego prawa grożą kary nawet w wysokości 10 mld zł.

"Należy postawić pytanie, dlaczego mimo monitów z UE, poprzedni rząd nie wprowadził stawek za pobór wody. Wydaje mi się, że jest to pytanie retoryczne. Dzisiaj przedstawiciele poprzedniej władzy są ostatnimi, którzy powinni straszyć obywateli rzekomymi podwyżkami cen" - powiedział rzecznik. Podkreślił, że stawki za pobór wody zostały w projekcie obniżone po konsultacjach z poszczególnymi branżami.

Mucha dodał, że ustawa prawo wodne umożliwi "kompleksowe zarządzanie bezpieczeństwem przeciwpowodziowym". "Chcemy wprowadzić zasadę: rzeka i wały w jednych rękach" - zaznaczył.

Projekt nowego Prawa wodnego został opracowany przez resort środowiska jeszcze w kwietniu. Ma on wdrożyć do polskiego prawa art. 9 unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW), który stanowi, że wszyscy korzystający z wody, mają za to płacić. Bez implementacji tego artykułu, nie będzie się można starać o fundusze unijne np. na infrastrukturę przeciwpowodziową. Opłatami za pobór wody zostaną objęci zarówno rolnicy, energetyka, hodowcy ryb, czy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują duże ilości wody do swojej produkcji.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Dzisiajjatez, 2016-08-09 08:47:53

    Do Z. Walczak: "Suwerenny", oddaj nie-suwerenną kasę z Brukseli! Jeźdź dalej "suwerennymi" drogami pełnymi dziur, omijaj "nie-suwerenne" autostrady itd itd itd itp
  • Z. Walczak, 2016-08-03 08:21:10

    "projektowane prawo wodne wynika z ramowej dyrektywy wodnej, do wprowadzenia której na grunt prawa krajowego zobowiązuje Polskę Unia Europejska (......) za niewdrożenie unijnego prawa grożą kary nawet w wysokości 10 mld zł." A poza tym, jesteśmy bardzo suwerennym państwem.