PARTNER PORTALU
  • BGK

Premier chwali plan Morawieckiego

  • pt/pap    21 kwietnia 2016 - 19:33
Premier chwali plan Morawieckiego
Polska jest świetnie rozwijającym się państwem, w którym warto inwestować - mówi prezmier Beata Szydło (fot.premier.gov.pl)

Przyjęty przez polski rząd "Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" zapewni równe i sprawiedliwe traktowanie polskich obywateli, którzy mają pomysły i chcą wykorzystać swoją szansę - mówiła na forum biznesowym w Nowym Jorku premier Beata Szydło.
Premier, która otworzyła polsko-amerykańskie forum biznesowe w konsulacie RP, podkreśliła, że "dla polskiego rządu kwestie gospodarcze, kwestie rozwoju gospodarczego, współpraca z firmami amerykańskimi, obecność amerykańskich inwestorów na rynku polskim, ale też obecność polskich firm tutaj, w Stanach Zjednoczonych, jest sprawą priorytetową".

Jak mówiła premier, "Polska jest świetnie rozwijającym się państwem, w którym warto inwestować". "Jesteśmy państwem odpowiedzialnym i stabilnym, które postawiło sobie bardzo ambitny cel: chcemy rozwijać się jeszcze szybciej, tak, by z tego rozwoju mogli korzystać wszyscy obywatele, by standard życia Polaków każdego dnia, każdego miesiąca, każdego roku poprawiał się" - podkreśliła Szydło.

Według szefowej rządu w "Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" przyjętym przez polski rząd, koordynowanym przez Ministerstwo Rozwoju, na którego czele stoi wicepremier Mateusz Morawiecki, kluczowe są dwa słowa: "rozwój" i "odpowiedzialny". "To streszcza naszą ideę tego ambitnego planu" - zaznaczyła.

"Chcemy rozwijać się szybciej, chcemy rozwijać się wszechstronnie, chcemy, ażeby spełniały się oczekiwania i marzenia polskich obywateli, którzy są świetnie wykształceni, świetnie przygotowani, kreatywni, mają pomysły. Tylko potrzebne jest to przełamanie barier biurokratycznych - i to jest ogromne wyzwanie, przed którym stoi polskie państwo" - mówiła Szydło.

Według premier rozwój odpowiedzialny zapewni równe i sprawiedliwe traktowanie polskich obywateli, którzy mają pomysły i chcą wykorzystać swoją szansę. Jak powiedziała, państwo powinno ich wspierać. "Każdy ma mieć równe szanse na wykorzystanie tego potencjału; jak go wykorzysta, to już jest później indywidualna droga każdego z nas, ale te szanse powinno stwarzać państwo" - podkreśliła premier.

Dodała, że w tej chwili powstaje strategia i opracowywane są pierwsze projekty.

W ocenie szefowej rządu Polska musi również wykorzystać to, że znajduje się jeszcze w uprzywilejowanej pozycji, kiedy możemy korzystać z większych środków pomocowych. "Rzecz polega tylko na tym, byśmy umiejętnie te środki zainwestowali, w rozwój, w nowoczesne technologie" - zaznaczyła premier.

"Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", tzw. plan Morawieckiego, to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju na najbliższe 25 lat. Zakłada on m.in. "mądre wzmocnienie industrializacji, czyli zwiększenie wytwórczości" oraz wsparcie dla eksportu. Plan przewiduje też zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych, które mogłyby zmniejszyć wagę kryterium cenowego i preferować małe i średnie przedsiębiorstwa, kładzie też nacisk na cyfryzację kraju i rozwój innowacyjności. (

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.