PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydenci Polski i Węgier w Piotrkowie, czyli Dni Przyjaźni tuż-tuż

  • aw    9 marca 2017 - 14:29
Prezydenci Polski i Węgier w Piotrkowie, czyli Dni Przyjaźni tuż-tuż
Andrzej Duda odwiedzi Piotrków 24 i 25 marca (fot. bbn.gov.pl)

• Piotrków Trybunalski szykuje się na obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
• W mieście gościć będą prezydenci: Polski Andrzej Duda i Wegier Janos Ader.
• Dla mieszkańców przygotowano wiele wydarzeń. Wśród nich m.in. wystawy, pokazy filmowe, przegląd kina węgierskiego, warsztaty taneczne, koncerty, konferencje i sesje naukowe.
Niecałe trzy tygodnie pozostały do Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim, jakie obchodzone będą w tym mieście w dniach 18-26 marca.

Ważnymi elementami obchodów będzie forum gospodarcze, na którym spotkają się przedsiębiorcy z Polski i Węgier oraz Międzynarodowe Targi Turystyki Kulinarnej z udziałem wystawców z obu państw. Kulminacja Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przypada na 24 i 25 marca. Wówczas w Piotrkowie Trybunalskim gościć będą prezydenci: Andrzej Duda i Janos Ader.

- Wielkim wyróżnieniem i nobilitacją jest fakt, że wszystkie uroczystości z udziałem prezydentów obu państw odbędą się w naszym mieście – podkreśla prezydent Krzysztof Chojniak.

Andrzej Duda i Janos Ader w Piotrkowie Trybunalskim pojawią się w piątek (24.03). Prezydenci zostaną powitani na pl. Zamkowym przez mieszkańców oraz Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego, która odegra hymny państwowe. Następnie na Zamku Królewskim zaplanowano rozmowy międzypaństwowe głów państw, po których prezydenci wygłoszą oświadczenia i odbędzie się konferencja prasowa.

Pierwszy dzień wizyty zakończy uroczysta gala w Miejskim Ośrodku Kultury, podczas której przekazana zostanie flaga Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przedstawicielowi miasta-gospodarza przyszłorocznych uroczystości. Sobotnie (25.03) wydarzenia będą otwarte dla mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego. Uroczystości rozpoczną się od wizyty na piotrkowskim lotnisku. Tutaj prezydenci wezmą udział w odsłonięciu tablicy pamięci Eugeniusza Szyklay – węgierskiego pilota, pioniera spadochroniarstwa, który zginął w Piotrkowie Trybunalskim i pochowany jest na piotrkowskim cmentarzu.

Następnie w kościele oo. Jezuitów odprawiona zostanie msza, po której prezydenci przejdą przez Rynek i spotkają się z mieszkańcami.

Dla mieszkańców zaplanowano w czasie całego tygodnia Dni Przyjaźni wiele atrakcji. Wśród nich m.in. wystawy, pokazy filmowe, przegląd kina węgierskiego, warsztaty taneczne, koncerty, konferencje i sesje naukowe, konkurs piosenki węgierskiej oraz turniej układania kostki Rubika.

25 marca (sobota) zaplanowano wielki finał Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z koncertem gwiazd na terenie autogiełdy przy ulicy Dmowskiego. Na scenie pojawi się Michał Szpak z zespołem, oraz węgierska legenda rocka - zespół Omega. Grupie towarzyszył będzie Józef Skrzek, były lider zespołu SBB i członek Grupy Niemen. Na koniec widzowie usłyszą motywy muzyczne łączące Polskę i Węgry, które na niebie będą ilustrowane przez pokaz sztucznych ogni.

Dni Przyjaźni Polska-Węgierskiej są częścią obchodów 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.