PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Andrzej Duda chwali polskie miasta

  • PAP    3 marca 2016 - 16:21
Prezydent Andrzej Duda chwali polskie miasta
Prezydent zapewnił, że jest sojusznikiem samorządów we wszystkich staraniach, które służą budowaniu społecznej wspólnoty i kreowaniu zrównoważonego rozwoju. (Fot. : berlin.msz.gov.pl).

• List został odczytany podczas zgromadzenia ogólnego ZMP.
• Duda zwrócił uwagę na decentralizację i wyzwoloną w lokalnych wspólnotach energię.
• Złożył też życzenia obchodzącej 100 rocznicę powstania Dąbrowie Górniczej.
Miasta zrzeszone w Związku Miast Polskich mogą być przykładem pozytywnych zmian, które są rezultatem decentralizacji i wyzwolonej energii lokalnych wspólnot, to niewątpliwy sukces polskiej samorządności - napisał prezydent Andrzej Duda do członków Związku.

List do uczestników rozpoczynającego się w czwartek w Dąbrowie Górniczej 37. zgromadzenia ogólnego ZMP, który obchodzi w tym roku 25-lecie restytucji, odczytał prezydencki minister Andrzej Dera.

Prezydent podkreślił m.in., że miasta zawsze były i pozostają przestrzenią społecznej integracji i ośrodkami rozwoju, a miejski potencjał odgrywa ogromną rolę, szczególnie w nowoczesnym świecie. Wyraził uznanie dla Związku Miast Polskich za „umiejętne łączenie doświadczeń, aspiracji i pomysłów wielu lokalnych społeczności”.

- Mają państwo ważny głos w debacie na temat przyszłości samorządu terytorialnego w Polsce i zwiększania naszych zdolności rozwojowych. Swoim zaangażowaniem służą państwo nie tylko swoim miastom, ale i całej naszej ojczyźnie - zaakcentował Andrzej Duda.

Nawiązując do ćwierćwiecza upływającego od restytucji ZMP prezydent wskazał, że Związek dziedziczy piękne tradycje stowarzyszenia przedwojennego, które miało istotny udział w umacnianiu państwowości i ruchu samorządowego oraz we wzroście ekonomicznym II Rzeczypospolitej.

Zaznaczył też, że godny uznania jest też obecny dorobek Związku reprezentującego mieszkańców ponad 300 miast, czyli trzy czwarte miejskiej ludności kraju.

- Miasta zrzeszone w Związku Miast Polskich mogą być przykładem pozytywnych zmian, które są rezultatem decentralizacji i wyzwolonej energii lokalnych wspólnot. To niewątpliwy sukces polskiej samorządności - zaznaczył Andrzej Duda.

Składając wyrazy uznania samorządowcom podkreślił, że dzięki ich pracy, ale też umiejętnościom wsłuchiwania się w ludzkie potrzeby, współdziałania z różnymi środowiskami i mobilizowania społecznego kapitału, polskie miasta i życie ich mieszkańców zmieniły się na lepsze.

Andrzej Duda zadeklarował, że choć lista sukcesów samorządów jest długa, znajdą one w nim sojusznika we „wszystkich staraniach, które służą budowaniu społecznej wspólnoty i kreowaniu zrównoważonego rozwoju przynoszącego pożytek mieszkańcom zarówno większych, jak i mniejszych ośrodków”.

Prezydent wspomniał też, że gospodarzem jubileuszowego spotkania ZMP jest Dąbrowa Górnicza, która w tym roku obchodzi 100. rocznicę nadania praw miejskich. Jej mieszkańcom życzył, „aby miasto dalej pomyślnie się rozwijało i dawało inspirujący przykład społecznej energii”.

Podczas obrad 37. zgromadzenia ogólnego ZMP w Dąbrowie Górniczej ponad 350 samorządowców, oprócz załatwiania kwestii statutowych, będzie rozmawiało m.in. o finansach miast (konsolidacji VAT), edukacji (likwidacji obowiązku szkolnego dla 6-latków i gimnazjów), polityce społecznej (program Rodzina 500 plus) oraz ustawie o rewitalizacji.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.