PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Andrzej Duda: Wielton dowodem pięknego rozwoju Wielunia

  • pt/pap    1 września 2017 - 11:47
Prezydent Andrzej Duda: Wielton dowodem pięknego rozwoju Wielunia
Andrzej Duda w Weltonie (fot.prezydent.pl)

Wielton, jedna z najlepszych polskich firm, jest dowodem pięknego rozwoju Wielunia - miasta zburzonego w 75 proc. i odbudowanego siłą ducha mieszkańców – mówił podczas wizyty w fabryce Wielton w Wieluniu prezydent Andrzej Duda.
Prezydent zwiedził 1 września fabrykę oraz nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe największego w Polsce i jednego z czołowych w Europie producenta naczep, przyczep i zabudów samochodowych.

Podczas przemówienia po spotkaniu z zarządem spółki Wielton S.A. Andrzej Duda przypomniał, że jego wizyta w Wieluniu związana jest ze zorganizowanymi wcześniej uroczystościami obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania tego miasta.

W czasie wizyty w wieluńskiej fabryce prezydent podkreślił jednocześnie, że Wieluń został zburzony w 75 proc., ale odbudował się "siłą ducha swoich mieszkańców i wolą istnienia" tego polskiego miasta, a dziś pięknie się rozwija.

"Takim dowodem tego pięknego rozwoju Wielunia jest właśnie serce firmy Wielton, jednej z najlepszych polskich firm produkującej przede wszystkim naczepy i przyczepy do różnego rodzaju pojazdów. Firmy, która dzisiaj jest nie tylko firmą polską, ale jest już firmą o zasięgu światowym, która ma swoje zakłady we Francji, w Niemczech, we Włoszech, w Rosji, i rozpoczęła niedawno także ekspansję na rynek afrykański" - powiedział Duda.

Dodał, że przedsiębiorstwo otrzymało w 2016 r. nagrodę gospodarczą Prezydenta RP w kategorii "narodowy sukces". Zdaniem prezydenta, każdy, kto odwiedzi hale produkcyjne firmy w Wieluniu, zobaczy technologię w jakiej firma pracuje, w jakiej spawane są części, "ten widzi, że jest to rzeczywiście produkcja bardzo nowoczesna".

Zaznaczył, że rozwój firmy jest przykładem postępu, na którym zależy prezydentowi Polski. "Chciałbym, żeby w ten sposób rozwijały się polskie firmy, żeby się unowocześniały, automatyzowały, żeby wdrażały nowoczesne technologie" - wyjaśnił.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na dwa istotne elementy realizowane przez Wielton. Wskazał, że pierwszym z nich jest otwarte w zeszłym roku we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym inżynierowie prowadzą badanie wytrzymałości produktów i rozwoju pod kątem innowacyjności.

"Ogromnie cieszy mnie, że polska firma zainwestowała w badania i rozwój w swojej siedzibie" - stwierdził.

Zdaniem prezydenta, drugą ważną kwestią realizowaną przez wieluńską spółkę jest projekt współpracy z miejscowym zespołem szkół zawodowych, którego efektem są klasy patronackie, a ich uczniowie są przygotowywani do pracy w fabryce na nowoczesnych liniach produkcyjnych.

Jak dodał, prezes Wielton Mariusz Golec poinformował go, że w zeszłym roku cała klasa po zakończeniu edukacji znalazła zatrudnienie w przedsiębiorstwie.

"To jest ten element budowy nowoczesnej edukacji w Polsce, który jako prezydent niezwykle popieram i chciałbym, żebyśmy taki rozwój realizowali. Żeby szkolnictwo zawodowe we współpracy z poważnymi firmami wróciło i firmy rozwijały się w oparciu o polskich, dobrze wykwalifikowanych pracowników, uczących się we współpracy z firmą" - zaznaczył Andrzej Duda.

Założony w 1996 r. Wielton należy do grona trzech największych producentów w swojej branży i jest w pierwszej dziesiątce na świecie.

W ramach całej grupy firma zatrudnia obecnie ok. 2,5 tys. pracowników, w 1,4 tys. w Wieluniu. 200 inżynierów pracuje w otwartym w ubiegłym roku kosztem 22 mln zł pierwszym tego typu w kraju Centrum Rozwojowo-Badawczym przeznaczonym do specjalistycznego badania i testowania produktów. Wieluńska fabryka do tej pory wyprodukowała ponad 75 tys. naczep i przyczep.

1 września 1939 r. o godz. 4:40 rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych, m.in. na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby - pacjenci i personel szpitala. Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ocena z Bieszczad, 2017-09-01 13:12:26

    Czyżby totalitarny PiS pomagał (bardziej nie przeszkadzał) firmie ?