PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent Białegostoku: Nieprawdziwy obraz miasta w reportażu TVN24 o faszyzmie

 • PAP/JS    26 stycznia 2018 - 20:36
Prezydent Białegostoku: Nieprawdziwy obraz miasta w reportażu TVN24 o faszyzmie
Truskolaski mówił, że w trakcie zbierania materiałów przez dziennikarzy przedstawiany był im miejski program "Białystok dla tolerancji", wdrażany w latach 2014-2017 (fot.bialystok.pl)

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski uważa, że doszło do manipulowania faktami i przedstawienia nieprawdziwego obrazu miasta w reportażu, wyemitowanym w czwartek (25 stycznia) w programie TVN24 "Czarno na białym". Reportaż mówił o faszyzmie i antysemityzmie w Białymstoku.
 • Truskolaski mówił, że w trakcie zbierania materiałów przez dziennikarzy przedstawiany był im miejski program "Białystok dla tolerancji", wdrażany w latach 2014-2017.
 • "O tym się nawet nie zająknięto. Tam było przedstawionych, w ramach tego programu, 2 tys. działań; nie wspomniano o żadnym" - dodał prezydent Białegostoku.
 • Poinformował, że będzie domagał się sprostowania tych nieprawdziwych informacji.

W materiale zaprezentowane zostały m.in. sprawy o podłożu rasistowskim, którymi zajmowały się miejscowe organy ścigania. Najstarsze są sprzed blisko 5 lat (podpalenie mieszkania polsko-hinduskiej rodziny, umorzone z powodu niewykrycia sprawców - red.).

Były też przypominane np. obchody 82. rocznicy powstania ONR, które miały miejsce w Białymstoku w 2016 roku. Nabożeństwo z flagami ONR odbyło się w tamtejszej katedrze, potem nastąpił przemarsz ulicami; sprawę okrzyków wtedy wznoszonych i treści kazania w kościele badała prokuratura, ostatecznie dochodzenie umorzyła. Nie znalazła bowiem podstaw do uznania, iż doszło do popełnienia tzw. przestępstw z nienawiści.

W reportażu mowa też była o zawiadomieniach o symbolach faszystowskich w przestrzeni miejskiej, składanych kilka lat temu przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, co do których białostockie prokuratury podejmowały decyzje o odmowie wszczęcia.

"Z przykrością muszę powiedzieć, że oglądałem program o naszym mieście, a był niezwykle jednostronny, był stronniczy, był częściowo nieprawdziwy, również był zmanipulowany" - mówił Tadeusz Truskolaski, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Powiedział, że jako prezydent musi dbać o prawdziwy wizerunek miasta. "Pokazane zostały różnego rodzaju wybrane wydarzenia sprzed wielu lat, które nie były też umieszczone w określonej chronologii, były też informacje nieprawdziwe" - ocenił Truskolaski.

Poinformował, że będzie domagał się sprostowania tych nieprawdziwych informacji. Jak mówił, jedna z nich dotyczyła Mikołaja z opaską ONR na ramieniu, który odwiedził dzieci w placówce Caritasu (zdarzenie z grudnia 2016 roku). W reportażu była mowa o świetlicy w Białymstoku, podczas gdy placówka jest w Supraślu.

Truskolaski mówił, że w trakcie zbierania materiałów przez dziennikarzy przedstawiany był im miejski program "Białystok dla tolerancji", wdrażany w latach 2014-2017. "O tym się nawet nie zająknięto. Tam było przedstawionych, w ramach tego programu, 2 tys. działań; nie wspomniano o żadnym" - dodał prezydent Białegostoku.

"Dorabia się Białemustokowi taką ogólnopolską gębę. Wiele rzeczy zrobiliśmy dobrych, o tym się nie mówi, a te które są, a właściwie były marginesem, przedstawia się jako rzeczy aktualnie dziejące się w naszym mieście" - powiedział Truskolaski.

"To jest absolutny skandal, absolutna manipulacja, ja się temu z całą mocą przeciwstawiam. Że tak przedstawiany jest Białystok, przy okazji - oczywiście słusznej - walki z różnego rodzaju nacjonalistycznymi, ksenofobicznymi wypowiedziami czy działaniami różnych organizacji, które mają miejsce tak naprawdę na terenie całej Polski" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • starszy absolwent, 2018-01-29 11:00:22

  No właśnie, po drogach jeżdżą miliony kierowców, a my omawiamy akurat wypadki śmiertelne. I pana to dziwi, panie prezydencie???