PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Gdańska: będziemy się przyglądać działaniom MKiDN ws. muzeum II wojny

  • pt/pap    5 kwietnia 2017 - 15:59
Prezydent Gdańska: będziemy się przyglądać działaniom MKiDN ws. muzeum II wojny
Paweł Adamowicz. (fot. mat. UM Gdańsk)

Obserwuję i będę obserwował działania ministerstwa kultury ws. połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, odnosząc się do decyzji NSA dotyczącej połączenia placówek.
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w środę postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w tej sprawie. Resort kultury zapowiedział niezwłoczne połączenie placówek.

"Obserwuję i będę obserwował - ja i moi współpracownicy - działania ministerstwa. Jeżeli dojdzie do formalnego, skutecznego połączenia dwóch muzeów i powstania wobec tego nowego muzeum, będę obserwował działania tego muzeum" - powiedział Adamowicz.

Jak zaznaczył, decyzja NSA "oznacza, iż nie następuje wstrzymanie procesu połączenia" placówek. "Wszakże czekamy dalej na orzeczenie sądu administracyjnego co do kwestii fundamentalnej - czy w ogóle sam proces połączenia jest i przebiega zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem" - powiedział Adamowicz.

We wrześniu ub.roku minister kultury Piotr Gliński wydał rozporządzenie, w myśl którego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (powołane pod koniec 2008 r.) ma zostać połączone z gdańskim Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 powołanym przez resort kultury w grudniu 2015 r.

Skargę na tę decyzję złożyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej i Rzecznik Praw Obywatelskich, wnioskując zarazem o wstrzymanie wykonania rozporządzenia do czasu prawomocnego rozpatrzenia przez WSA meritum sprawy.

WSA przychylił się do wniosku, wstrzymując połączenie muzeów. Na tę decyzję resort kultury złożył skargę do NSA, a ten - w środę - przychylił się do niej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.