PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent miasta napisze klasówkę. I namawia do tego innych polityków

  • MIW    16 lutego 2016 - 13:08
Prezydent miasta napisze klasówkę. I namawia do tego innych polityków
Tegoroczna "klasówka" odbędzie się w 95. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. (Fot. : mat. pras. UM Świętochłowice).

• Pierwsza edycja "Klasówki powstańczej" odbędzie się 18 marca. 
• Uczniowie napiszą ją w szkołach, osoby publiczne w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach.  
• Z roku na rok "Klasówka" ma być trudniejsza i coraz bardziej popularna.
Niewiele ponad miesiąc został już do pierwszej edycji „Klasówki powstańczej”. Odbędzie się ona 18 marca, a przystąpić może do niej każdy, kto chce sprawdzić swoją wiedzę na temat powstań śląskich i plebiscytu. Do imprezy zorganizowanej przez władze Świętochłowic i znajdujące się w tym mieście Muzeum Powstań Śląskich, akces zgłosiło już 200 szkół (ich uczniowie napiszą klasówkę w szkolnych murach) oraz liczne grono osób publicznych, które z kolei zasiądą w ławkach Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Wśród tych ostatnich znajdzie się Feliks Korfanty, wnuk Wojciecha Korfantego (dyktatora III powstania śląskiego), europosłowie Jerzy Buzek i Marek Plura, marszałek województwa Wojciech Saługa i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a także Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. A jeśli ktoś nie jest ani uczniem, ani osobą publiczną, będzie mógł przystąpić do klasówki online.

Przygotowania do klasówki trwają już od kilku miesięcy. Pytania opracował dr hab. Maciej Fic z Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego, dr Paweł Matyszkiewicz z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego i Józef Krzyk z katowickiego oddziału Gazety Wyborczej. Klasówka ma upowszechniać i promować wiedzę o powstaniach śląskich. Ta zaś – przynajmniej na poziomie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – pozostawia wiele do życzenia.

- Sprawdzaliśmy, jaki obraz powstań mają uczniowie na kartach swoich podręczników oraz co wiedzą o przeszłości regionu. To niestety wiedza stereotypowa, niepełna - ocenia dr hab. Maciej Fic

Pomysłodawcy klasówki zapowiadają, że będzie to impreza cykliczna. W tym roku ma być najłatwiejsza – na zachętę.

- Każdego roku poziom trudności będzie zwiększany. Co roku będzie też miała coraz większy zasięg. Będziemy zapraszać coraz to nowe miasta, województwa po to, by na 100. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego (tj. za 5 lat – przyp. red.) klasówkę pisała cała Polska – zapowiada Dawid Kostempski.

Prezydentowi Świętochłowic marzy się, aby impreza w przyszłości osiągnęła rozmach porównywalny do słynnego „Dyktanda” organizowanego przez Krystynę Bochenek, wicemarszałek Senatu RP i dziennikarkę Polskiego Radia Katowice, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Sama data klasówki nie jest przypadkowa – przypada dwa dni przed rocznicą plebiscytu, który odbył się na Górnym Śląsku w roku 1921, a którego wynik był jedną z bezpośrednich przyczyn wybuchu, (w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku) III Powstania Śląskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Beata80, 2016-02-17 11:40:44

    W czasie reżimu komunistycznego powstania śląskie skutecznie manipulowano w duchu walki o wyzwolenie narodowo-klasowe. Dziś kontynuuje się tę politykę już w oparciu o narrację nacjonalistyczną. I choć na poziomie regionu zaczyna się na powstać spoglądać z perspektywy samego regionu, a nie Warszawy c...zy Berlina, to w Polsce, gdzie wiedzę historyczną zastępują mity, ich obraz jest zafałszowany i zupełnie nie do odczarowania. Trzeba oddać jednak, że Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach na początkowym etapie stara się korygować tę nacjonalistyczną perspektywę. Niestety pod koniec ekspozycji już nie ma wątpliwości, że powstania były dla Śląska zbawienne, co jest oczywiście kłamstwem. Zbawienne bowiem były dla odradzającego się państwa polskiego, ale nie dla regionu, którego autonomię ograniczano już po 6 latach od jej wprowadzenia w duchu uniformizmu kulturowego i centralizmu politycznego. Polskie powstania na Śląsku -bo taka jest najwłaściwsza nazwa-, podział regionu, akcja polonizacyjne były niewątpliwie sukcesem polskiego państwa narodowego. Czy były korzystne dla Śląska? Odpowiedź jest raczej negatywna i nie zmienią tego konkursy i muzea.  rozwiń