PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent o powiększeniu i nowym Opolu: Protesty to normalna rzecz w demokracji

 • Piotr Toborek    8 grudnia 2016 - 07:38
Prezydent o powiększeniu i nowym Opolu: Protesty to normalna rzecz w demokracji
- W 800-lecie istnienia wchodzimy z poszerzonymi granicami miasta – to impuls dla rozwoju Opola i całego regionu - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola

– Protesty to normalna rzecz w demokracji. W tym przypadku wynik metodycznej kampanii przeciwników zmiany granic miasta. Już teraz jasno widać, że nowi mieszkańcy Opola na projekcie mogą wyłącznie zyskać – mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Jak pan ocenia swój dorobek na półmetku kadencji?

– To dobrze wykorzystane dwa lata. Nie jest to kwestia wyłącznie dobrego samopoczucia, przede wszystkim mówią o tym twarde dane. Z roku na rok Opole dysponuje większym budżetem, każdego roku więcej przeznaczamy na inwestycje.

Moja ocena na półmetku kadencji zgadza się z tą, jaką wystawiają nam zewnętrzne agencje. Ostatnio Fitch podniósł Opolu rating do najwyższej oceny A – świadczy to o dobrej płynności finansowej, niskim zadłużeniu i dobrym zarządzaniu.

Bez wątpienia najwięcej o Opolu mówiło się jednak nie z powodu sukcesów, a powiększenia miasta.

– Rzeczywiście, w 800-lecie istnienia wchodzimy z poszerzonymi granicami miasta – to impuls dla rozwoju Opola i całego regionu. Już szykujemy plan inwestycji na nowych terenach, będziemy je uzbrajać pod inwestycje mieszkaniowe i budowlane, wpiszemy się w program rządowy mieszkanie 500+.

Decyzja o zmianie granic miasta była nie bez znaczenia dla wspomnianych wcześniej agencji – ranking potwierdza, że obraliśmy dobry kurs.

A protesty?

– Protesty to normalna rzecz w demokracji. W tym przypadku wynik metodycznej kampanii przeciwników zmiany granic miasta. Już teraz jasno widać, że nowi mieszkańcy Opola na projekcie mogą wyłącznie zyskać.

Uchwaliliśmy już podatki, które dla wielu mieszkańców są niższe niż te dotychczasowe, ujednoliciliśmy stawki śmieciowe – to kolejne niższe opłaty, które obowiązywać będą nowych mieszkańców Opola od stycznia.

Zwolniliśmy z opłat należnych gminie przy wymianie dowodu rejestracyjnego czy prawa jazdy. Przejmujemy całą sieć szkół, nauczycielom i dyrektorom gwarantujemy pracę, a dzieciom ciągłość nauczania w dotychczasowej formie. Protesty wygasają, mieszkańcy już szukają współpracy z prezydentem.

Tylko w ciągu kilku godzin w jednej miejscowości zebraliśmy 160 deklaracji śmieciowych. Powstał klub radnych, którzy do Rady Opola wejdą w styczniu. Oni deklarują współdziałanie z prezydentem dla dobra mieszkańców nowych terenów.

Opole ma swoją specyfikę: wyjątkowo dotyka Was problem demografii

– Opole to jedno z najszybciej wyludniających się miast w Polsce, wiemy o tym od dawna i podejmujemy działania, by temu zapobiegać. To bogata oferta prorodzinna, poza miejską kartą rodziny oferującą pakiet zniżek, wprowadziliśmy ulgi dla dużych rodzin w opłatach śmieciowych, wracamy z projektem dopłat do żłobków i opiekunek dla dzieci w wielu do lat 3, zwiększamy liczbę miejsc żłobkowych.

Chcemy do miasta przyciągnąć jak najwięcej młodych, stąd nasza ścisła współpraca z uczelniami wyższymi i zaangażowanie się (również finansowe) w tworzenie Wydziału Lekarskiego w Opolu. To już przynosi efekty, w Opolu przybywa młodych.

Chcemy, by tu zostawali, stąd projekt budowy ok. 300 mieszkań czynszowych i komunalnych przez miejski TBS. Podejmujemy działania, by skorzystać z programu 500+.

By zapobiegać negatywnym trendom demograficznym potrzebna jest też praca. Stąd nasza determinacja w ściąganiu inwestorów. Nie chodzi jednak o tanie miejsca pracy, ale o dobre i inteligentne. Tak by wykorzystać ogromny potencjał mieszkańców Opola.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • sewerus, 2016-12-08 20:56:42

  A może jakieś trudniejsze pytanie? To zwykła laurka na zlecenie.
 • pisiswąd, 2016-12-08 11:26:12

  Ten Prezydent to kumpel Jakiego?To widać i czuć............
 • Zorientowany, 2016-12-08 09:08:27

  Arogancki kłamca, żaden samorządowiec tylko polityk. Zero argumentów, projekt kompletnie nieprzygotowany. Powoli wszystko wychodzi na jaw. Są dwa cele tej haniebnej grabieży 1. Uderzenie w MN i Ślązaków, 2. Okradzenie Gmin z najatrakcyjniejszych terenów. Jak już się chwali deklaracjami, to może niec...h Pan Prezydent napisze jak poszła akcja w Gminie Dobrzeń Wielki...We wszystkich miejscowościach zebrano kilkanaście deklaracji śmieciowych, nowi mieszkańcy nie będą z ZABORCĄ współpracować. Na Opolszczyźnie WRZE, podzielono społeczeństwo jak nigdy dotąd. Miasto Opole jest miastem kolesi i układów na czele z niejakim Patrykiem Jakim. #Jakiewicze  rozwiń