PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent organizuje Konwencję Konstytucyjną. Wśród uczestników także samorządowcy

  • PAP/AH    16 marca 2018 - 10:44
Prezydent organizuje Konwencję Konstytucyjną. Wśród uczestników także samorządowcy
Przewidujemy około tysiąca uczestników tej konwencji. Chcielibyśmy, żeby to byli przedstawiciel organizacji pozarządowych, żeby to byli także ludzie z regionów, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego - mówi wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. (Fot. KPRP)

Prawdopodobnie 26 kwietnia br. odbędzie się w Warszawie Konwencja Konstytucyjna - poinformował w piątek (16.03) wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że może w niej uczestniczyć około tysiąc osób, a w jej trakcie mogą zostać złożone ważne deklaracje prezydenta.
  • Prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.
  • Możliwe jest, że Polacy tego samego dnia będą głosować zarówno w wyborach samorządowych, jak i w referendum konsultacyjnym w sprawie zmiany Konstytucji.
  • Analizowana jest także opcja terminu referendum niezależnego od wyborów.
  • Na konwencję, która ma odbyć się 26 kwietnia, zaproszeni zostaną przedstawiciele organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego.

- Na koniec kwietnia, prawdopodobnie 26 kwietnia, będzie w Warszawie na Stadionie Narodowym, Konwencja Konstytucyjna. Przewidujemy około tysiąca uczestników na tej konwencji. Chcielibyśmy, żeby to byli przedstawiciel organizacji pozarządowych, żeby to byli także ludzie z regionów, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, żeby tam była spora grupa ludzi młodych. Na pewno poza wystąpieniem prezydenta także panele merytoryczne - powiedział Mucha w piątek w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9".

Mucha, który jest jednocześnie pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum konsultacyjnego, dotyczącego zmiany konstytucji, nie wykluczył też, że "3 maja mogą być ważne deklaracje prezydenta". - I tak samo nie wykluczam, czy nawet jestem przekonany, że w trakcie Konwencji Konstytucyjnej, będą określone ważkie deklaracje pana prezydenta - dodał wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Pytany, kiedy Polacy pójdą zagłosować w sprawie zmian w Konstytucji, Mucha powiedział: Mamy kilka możliwości, z uwagi na zmianę dotycząca także prawa wyborczego, zmianę kodeksu wyborczego. Wiemy, że wybory samorządowe mogą się odbywać - jeżeli chodzi o pierwszą turę - według obecnego kształtu tych przepisów 21 października, 28 października, bądź 4 listopada. Możliwa jest taka sytuacja, że będzie ten termin oddziaływał na termin referendum konsultacyjnego, które planowane było na 10-11 listopada - powiedział Mucha.

Państwa Komisja Wyborcza informowała niedawno, że wybory samorządowe mogą się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada.

Według Muchy, potencjalnie możliwe jest, że Polacy tego samego dnia będą głosować zarówno w wyborach samorządowych, jak i głosować w referendum konsultacyjnym w sprawie zmiany Konstytucji.

- Możliwa jest też potencjalnie sytuacja, że te akty wyborcze będą rozdzielone (...) teoretycznie jest możliwe, że w ciągu trzech tygodni pójdziemy trzy razy do głosowania (pierwsza i druga tura wyborów samorządowych i referendum konsultacyjne - red.). Oczywiście, że to rozważamy, że to analizujemy. Pan prezydent będzie tutaj podejmował decyzje. Wiemy, że tryb formalny, konstytucyjny (...) jest taki, że projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, w którym wskazany jest termin referendum i wskazane są konkretne pytania, kierowany jest przez pana prezydenta do Senatu. Wiemy, że większość w Senacie ma Prawo i Sprawiedliwość. W związku z tym, naturalną rzeczą jest to, że te konsultacje trwają, ( i trwają) pewne ustalenia także polityczne, żebyśmy podjęli wspólnie decyzje, co do tego, który termin będzie najlepszy - tłumaczył.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.