PARTNER PORTALU
  • BGK

Prof. Marcin Król: Rady osiedlowe są jedyną nadzieją na odrodzenie demokracji

  • pt    17 listopada 2017 - 20:26
Prof. Marcin Król: Rady osiedlowe są jedyną nadzieją na odrodzenie demokracji
Uczestnicy debaty we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia (fot.wroclaw.pl)

Istotą działania w małych osiedlowych wspólnotach, w których ma szansę odbudować się demokracja, jest nie biznes, ani celowość, ale bezinteresowność, ich twórczy charakter i przyjemność uczestnictwa – mówił prof. Marcin Król, filozof polityki.
• Czy rady osiedli będą miejscem, gdzie przetrwa demokracja?

• W budżecie Wrocławia jest 190 mln zł na zadania wskazane przez rady osiedla.

•  Do przedyskutowania zostaje, co ma charakter osiedlowy: plac zabaw? szkoła?

Profesor Marcin Król, wybitny myśliciel, filozof, historyk idei, założyciel pisma „Res Publica”, zainicjował dyskusję na temat nowego modelu funkcjonowania miasta, podczas debaty „Demokracja miejska – jaka?” we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia.

 - Wyobrażam sobie, że w ciągu kilkudziesięciu lat grozi nam katastrofa, cywilizacyjna, kulturowa, polityczna. Państwo nie będzie w stanie utrzymać wszystkich struktur, stanie się niewydolne i powinno oddać część kompetencji wspólnotom - mówił.

Wcześniej zaznaczył, że w świecie coraz silniejsze są tendencje, w których rządy przejmują fachowcy. To zjawisko ograniczające demokrację. Do jej odbudowy nie będą zdolne partie polityczne funkcjonujące ściśle według wskazówek silnych liderów.

W tej sytuacji to we wspólnotach, m.in. radach osiedla, idea demokracji ma szansę się odrodzić.

- Tego rodzaju wspólnoty nie powinny jednak zaczynać działać od budowy struktury, wskazywania przewodniczącego, lidera. Tu wszyscy jesteśmy równi - dodał prof. Król. - Istotą wspólnoty nie jest celowość, to nie biznes, lecz bezinteresowność, twórczy charakter, przyjemność uczestnictwa.

Uczony zwracał uwagę, że w wyborach do rad osiedli wzięło mało wrocławian, ok. 8 proc.

- Nie robiłbym z tego tragedii, chociaż wyborcy powinni mieć świadomość, że rezygnując z wpływu, oddajemy innym to prawo - mówił Marcin Król, i akcentował:

- Rady osiedlowe są jedyną nadzieją na odrodzenie demokracji. Odrodzenie polityczne przyjdzie, jeśli się uruchomi oddolne działanie wspólnot.

Nowy model rządzenia miastem

Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, w dyskusji przywołał II Kongres Regionów i Miast, który w 2003 r. zorganizowano w stolicy Dolnego Śląska.

- Wiodącym tematem Kongresu była decentralizacja władzy. Ścierały się wówczas dwie teorie. Kontynentalna, jak powinien wyglądać podział kompetencji między rząd a samorząd, oraz brytyjska, w której głównym wyzwaniem było, nie czy, ale jak oddać władzę mniejszym społecznościom, na poziomie rad osiedla - mówił prezydent Wrocławia.

Prezydent Dutkiewicz przypomniał także teorię Benjamina Barbera. Amerykański filozof i politolog twierdził, że państwa się „nie wyrabiają” i odpowiedzialność za rozwój cywilizacyjny przejmą metropolie, takie jak Wrocław. Dlatego dyskusja na temat zasad funkcjonowania miasta, w tym podziału kompetencji magistratu i rad osiedla, jest bardzo ważna. Ten proces już trwa.

- W budżecie Wrocławia jest 190 mln zł na zadania wskazane przez rady osiedla. Do przedyskutowania zostaje, co ma charakter osiedlowy: plac zabaw? Szkoła? - mówił Rafał Dutkiewicz.

Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia:

- Przez cały rok 2018 będziemy chcieli się skupić na budowaniu nowego modelu współdziałania, szukaniu odpowiedzi na pytanie, ile powinno być miasta, czytaj urzędu, w procesie zarządzania Wrocławiem, a ile odpowiedzialności w decydowaniu o kierunkach jego rozwoju mogą przejąć rady osiedli.

Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych akcentuje, że taka debata jest potrzebna, i zapowiada kolejne spotkania i dyskusje. Tę inicjatywę nazwano Wrocławskim Polem Dialogu Społecznego.

- Zależy mi na tym, aby wzięło w nim udział jak najwięcej, jak najbardziej zróżnicowanych środowisk - mówi Jacek Sutryk. - Dlatego zapraszamy do udziału radnych osiedlowych i miejskich, naukowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych. Chciałbym, żebyśmy połączyli siły w poszukiwaniu optymalnego modelu funkcjonowania miasta.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.