PARTNER PORTALU
 • BGK

Program 500plus: co z zasadą "złotówka za złotówkę"?

 • pt/pap    4 kwietnia 2017 - 10:40
Program 500plus: co z zasadą "złotówka za złotówkę"?
Program "Rodzina 500 plus" wystartował 1 kwietnia zeszłego roku (fot. www.pilzno.um.gov.pl)

Jeśli rząd wycofa się z zasady "złotówka za złotówkę", ograbi pół miliona polskich rodzin; widać tutaj niestety obłudę w działaniu PiS-u - powiedział we wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do doniesień medialnych.
• Rada Ministrów zajmie się dokumentem o systemach wsparcia dla polskich rodzin, w tym podsumowaniem programu "Rodzina 500 plus".

• Rzecznik rządu Rafał Bochenek zaznaczył, że przegląd dotyczy nie tylko programu "500 plus", lecz także innych świadczeń, z których mogą korzystać rodziny.

• Zapowiedział, że rekomendacje zawarte w przeglądzie zmierzają do uproszczenia przepisów.

"Rekomendacje, które są zawarte w dokumencie, zmierzają do pewnego uproszczenia, ujednolicenia całego systemu, przepisów i wyeliminowania pewnych niespójności" - wyjaśniał rzecznik.

Do planowanego przeglądu odniósł się na konferencji w Sejmie Kosiniak-Kamysz. "Jak dowiedzieliśmy się z artykułów prasowych, istnieje ryzyko wycofania się rządu z zasady +złotówka za złotówkę+ ze wszystkich świadczeń" - powiedział.

Mechanizm się nie sprawdził

W poniedziałek "Fakt" poinformował, że dotarł do przeglądu dot. świadczeń rodzinnych - w tym programu "500 plus" - przygotowanego przez resort rodziny. Według informacji dziennika, w ocenie ministerstwa mechanizm "złotówka za złotówkę" "nie sprawdził się".

"Jego stosowanie w praktyce jest skomplikowane i kosztowne (...), nie wpłynął realnie na zwiększenie dostępności świadczeń rodzinnych" - czytamy w przytoczonej opinii resortu.

"Jeszcze w poprzedniej kadencji wprowadziliśmy zasadę "złotówka za złotówkę" do świadczeń rodzinnych. Miałem okazję prezentować ten projekt ustawy - uzyskał on akceptację prawie całej Wysokiej Izby wtedy" - podnosił szef ludowców, b. minister pracy i polityki społecznej. Przekonywał, że jest to dobra zasada, funkcjonująca w świadczeniach rodzinnych. "Chcieliśmy, żeby ta zasada była wprowadzona do 500 plus" - przypomniał.

Według Kosiniaka-Kamysz, jeśli PiS zdecyduje się na jej wycofanie, będzie to "ograbieniem" ze wsparcia - jak oszacował - pół miliona polskich rodzin. Jego zdaniem będzie to "szczególne uderzenie" w samotnych rodziców i rodziców z jednym dzieckiem.

Zasada złotówka za złotówkę

"Naprawdę widać tutaj obłudę niestety w działaniu PiS-u. Cały czas mówi o polityce rodzinnej, a dobrą zasadę, bardzo dobrze ocenianą przez wszystkich ekspertów - również przez polityków PiS-u - wycofuje z polityki rodzinnej, jako zasadę fundamentalną" - podkreślił prezes PSL.

"Wzywamy rząd do tego, żeby nie wycofywał się z zasady. Oczekujemy wprowadzenia jej do programu 500 plus" - wskazał Kosiniak-Kamysz.

Pytany przez dziennikarzy ile kosztuje "złotówka za złotówkę" w tych świadczeniach, w których jest obecnie wypłacana, odpowiedział: "To nie są aż tak wysokie kwoty". "To nie są pieniądze, których dzisiaj nie ma" - ocenił.

Do przedstawienia Radzie Ministrów przeglądu systemu wsparcia rodzin zobowiązała Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ustawa wprowadzająca program "Rodzina 500 plus". Dokument ten miał zostać opracowany w ciągu roku od wprowadzenia programu, czyli do końca marca.

W lutym i w marcu minister Elżbieta Rafalska i jej zastępcy spotykali się z samorządowcami z całego kraju, by podsumować pierwszy rok obowiązywania programu "500 plus" i dyskutować o innych rozwiązaniach wspierających rodziny.

Program "Rodzina 500 plus" wystartował 1 kwietnia zeszłego roku. Przewiduje wypłatę świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko do 18 lat. W mniej zamożnych rodzinach (w których dochód na osobę wynosi nie więcej niż 800 zł netto lub 1200 zł netto w przypadku rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), świadczenie przysługuje również na pierwsze dziecko.

Według danych na koniec lutego 2017 r., wsparciem z programu objęto ponad 3,82 mln dzieci do lat 18; do ponad 2,57 mln rodzin trafiło 21 mld zł. W pierwszym roku obowiązywania programu przeznaczono na niego ponad 17 mld zł, a w tym roku - ponad 23 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.