PARTNER PORTALU
  • BGK

Program Wieloletni „Niepodległa”. Wyniki pierwszego naboru

  • MIW    8 września 2017 - 17:20
Program Wieloletni „Niepodległa”. Wyniki pierwszego naboru
Program „Niepodległa” ma zachęcić Polaków do zaangażowania się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. (fot. twitter.com)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki pierwszego naboru projektów w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021. Między 25 projektów (ich listę publikujemy w dziale „multimedia”) z 16 województw podzielone zostanie 1,2 mln zł.
Uchwałę w sprawie ustanowienia programu „Niepodległa” rząd podjął 24 maja. Program ma zachęcić Polaków do zaangażowania się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. Nadzór nad jego realizacją ma sprawować Pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, minister Jarosław Sellin, sekretarz stanu w MKiDN.

Program zakłada osiągnięcie celów przez działania w trzech liniach tematycznych:

- realizację projektów upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, za które odpowiedzialne będą narodowe instytucje kultury, wśród nich znajdą się m.in. rozszerzenie do stu listy Pomników Historii, gala Europejskiej Nagrody Muzealnej EMYA w 2018 r., wystawa #Dziedzictwo w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz ponad trzydzieści innych projektów wystawienniczych, filmowych i muzycznych.

- włączenie Polaków we współtworzenie obchodów poprzez uruchomienie w drugiej połowie 2017 r. dwóch programów dotacyjnych: „Koalicje dla Niepodległej” wspierającego organizację obchodów przez inicjatywy obywatelskie oraz „Niepodległa” skierowanego do samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych.

- upowszechnianie za granicą opartego na wartościach wizerunku Polski. Za program zagraniczny obchodów odpowiada Instytut Adama Mickiewicza, który zaplanował szereg wydarzeń promujących Polskę. Przewidziany jest również program dotacyjny dla inicjatyw dwustronnych.

Łączne wydatki z budżetu państwa na realizację wszystkich zadań wyniosą około 210 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.