PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt strategii rozwoju Warszawy do 2030 r. gotowy. Czas na konsultacje

  • aw/PAP    11 kwietnia 2017 - 16:47
Projekt strategii rozwoju Warszawy do 2030 r. gotowy. Czas na konsultacje
Na temat strategii odbędzie się 18 spotkań dyskusyjnych w każdej ze stołecznych dzielnic. (fot. UM miasta st. Warszawy)

Rozpoczynają się konsultacje projektu strategii rozwoju Warszawy do 2030 r.
• We wtorek (11 kwietnia) rozpoczynają się konsultacje społeczne projektu strategii rozwoju Warszawy do 2030 r.

• Do 15 maja zaplanowano ponad 20 spotkań - przekazała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

• Dokument ma zdefiniować politykę rozwoju miasta w najbliższych kilkunastu latach.

Prezydent stolicy podczas wtorkowej konferencji zaprezentowana została wizja Warszawy w 2030 r. Zapisy tej wizji zostały umieszczone w specjalnej kapsule, która została umieszczona za zegarem PKiN.

"To był początek naszych dyskusji nad strategią rozwoju Warszawy do 2030 r., w międzyczasie bardzo intensywnie pracowaliśmy głównie nad celami tej strategii" - zaznaczyła.

W efekcie, przy współpracy z mieszkańcami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi, wypracowany został projekt strategii rozwoju Warszawy do 2030 r. Teraz dokument trafi pod konsultacje społeczne.

Jak zapowiedziała prezydent stolicy, inauguracja konsultacji nastąpi we wtorek na spotkaniu w praskim Centrum Kreatywności Targowa. Następnie ratusz zaplanował cztery spotkania dedykowane celom strategicznym dokumentu. Są to odpowiednio: odpowiedzialna wspólnota (18 kwietnia, Centrum Kreatywności Targowa); wygodna lokalność (20 kwietnia, PKiN); funkcjonalna przestrzeń (27 kwietnia, PKiN); innowacyjne środowisko (15 maja, Centrum Kreatywności Targowa).

Ponadto odbędzie się 18 spotkań dyskusyjnych w każdej ze stołecznych dzielnic; do dyspozycji mieszkańców będą mobilne, plenerowe punkty konsultacyjne. Oprócz tego swoje uwagi będzie można zgłaszać poprzez elektroniczny formularz, a także pisemnie w urzędach dzielnic - staną tam specjalne urny w Wydziałach Obsługi Mieszkańców.

Cele strategiczne

Ratusz zakłada, że osiągnięcie wizji Warszawy w 2030 r. będzie możliwe, dzięki realizacji czterech celów strategicznych oraz uszczegóławiających je celów operacyjnych. Do każdego z celów operacyjnych będzie przygotowany lub jest już przygotowany program wdrożeniowy.

"W każdym z tych programów będzie już określony budżet, będą określone kluczowe projekty i konkretne wskaźniki - będzie można weryfikować, czy realizowany jest co roku ten program, czy nie. Nie wyobrażamy sobie, żeby te programy mogły powstawać bez udziału mieszkańców" - powiedziała koordynator prac nad strategią rozwoju stolicy Paulina Nowicka. Dodała, że według planu strategia ma być gotowa do końca tego roku.

"To jest dokument, który z jednej strony jest wizją miasta do roku 2030, ale oczywiście jest to też dokument kontynuacji - trudno mówić o tym, że ten dokument nagle, zasadniczo, o 180 stopni zmieniłby optykę rozwoju miasta. Tak naprawdę moglibyśmy ten dokumenty przyrównać do roli konstytucji w systemie prawnym" - powiedział dyrektor stołecznego Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju Maciej Fijałkowski.

W następnym kroku, aby osiągnąć cele opisane w strategii ratusz będzie pracował nad uaktualnieniem obecnie istniejących "dokumentów branżowych" dot. polityki m.in. w zakresie transportu czy ochrony środowiska. Strategia ma "zewrzeć" i wyznaczyć główne cele i reguły, jakimi będzie kierowała się polityka rozwoju Warszawy - wyjaśnił Fijałkowski.

Gronkiewicz-Waltz mówiąc o strategii użyła porównania do planowania przebiegu chodników. "Zamiast kłaść chodnik, najpierw powinno się zobaczyć, jak chodzą mieszkańcy, jak wydeptują zieleń i potem za tym pójść" - powiedziała prezydent stolicy.

Nowa strategia rozwoju miasta ma być aktualizacją poprzedniego, analogicznego dokumentu, który powstał w 2005 r. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.