PARTNER PORTALU
  • BGK

Promują "Szlak karpia" w opolskim

  • PAP    11 stycznia 2013 - 08:22
Promują "Szlak karpia" w opolskim

Mapy z zaznaczonymi miejscami, w których są m.in. gospodarstwa rybackie i tablice informacyjne "Szlaku karpia" to działania, które podjęło 12 Lokalnych Grup Rybackich z 6 województw południowej Polski - w tym opolskiego, by promować rybactwo śródlądowe.
"Szlak karpia" to sieć miejsc związanych z hodowlą, sprzedażą i przetwórstwem karpia. Wytyczyło go i stworzyło 12 Lokalnych Grup Rybackich (LGR), działających na terenie sześciu województw - opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Jak wyjaśnił prezes LGR "Opolszczyzna" Jakub Roszuk, "Szlak karpia" przez każdą z Lokalnych Grup Rybackich będzie promowany poprzez mapy, na których prócz walorów turystycznych oraz krajoznawczych terenów, które obejmują swoim działaniem grupy, zaznaczone zostały m.in. gospodarstwa rybackie, łowiska czy punkty gastronomiczne związane z produkcją i przetwórstwem karpia. "Takie mapy wydało już 11 grup rybackich spośród 12, które stworzyły Szlak karpia" - dodał.

Specjalistka ds. promocji Lokalnej Grupy Rybackiej "Opolszczyzna" Magdalena Wojciechowska zapowiedziała, że mapa opolska, którą wydrukowano na razie w 10 tys. egzemplarzy, będzie kolportowana w tym roku na wszystkich imprezach, w których LGR "Opolszczyzna" weźmie udział.

Przyznała, że na opolskiej mapie brakuje zaznaczonych łowisk i gospodarstw rolnych, są tylko opisane walory turystyczne gmin znajdujących się na terenie LGR. "Zakładamy jednak jej dodruk, na którym na pewno pojawią się informacje o gospodarstwach rybackich. Informacje, które sukcesywnie zbieramy o rybakach i innych członkach LGR - restauracjach, gospodarstwach agroturystycznych, umieszczamy też na naszej stronie www.lgropolszczyzna.com" - wyjaśniła Wojciechowska.

Przedstawiciele LGR Opolszczyzna zapowiedzieli, że w kwietniu i maju na terenach 11 gmin, które obejmuje LGR Opolszczyzna, pojawią się tablice informacyjne "Szlaku karpia". "Na początek będzie ich 40. Pojawią się w gospodarstwach rybackich, na łowiskach i np. w restauracjach, które mają opolskiego karpia w menu" - wyliczył Roszuk.

Kierownik Stowarzyszenia Dolina Karpia z Małopolski - jednego z 12 LGR-ów, które stworzyły "Szlak karpia" - powiedziała, że takie tablice już pojawiły się na terenie, który obejmuje swoim działaniem Dolina Karpia. "Jest ich póki co trzydzieści. Zostały zawieszone w gospodarstwach rybackich, łowiskach, punktach sprzedaży bezpośredniej, punktach gastronomicznych" - wyliczyła Anna Świątek. Dodała, że tablice mają promować rybactwo śródlądowe oraz jego produkty, w szczególności karpia i jego sprzedaż, a także turystykę wędkarską.

Roszuk dodał, że "Szlak karpia" to jedno z działań, za pomocą których LGR "Opolszczyzna" chce stworzyć markę opolskiego karpia i przekonywać, że to ryba, którą warto jadać nie tylko od święta.

Mapy oraz tablice sfinansowane zostaną z programu PO Ryby na lata 2007-2013.

"Szlak karpia" stworzyły następujące grupy rybackie: Stowarzyszenie Dolina Karpia, LGR "Żabi Kraj", LGR Bielska Kraina, LGR "Dorzecze Soły i Wieprzówki", LGR "Opolszczyzna", LGR Świętokrzyski Karp, LGR Jędrzejowska Ryba, Krośnieńsko - Gubińska Grupa Rybacka, LGR "Dolnośląska Kraina Karpia", LGR Puszcza Sandomierska, LGR Między Nidą a Pilicą i LGR "Starzawa".

LGR "Opolszczyzna" działa od 2009 r. Obejmuje 11 gmin, na terenie których znajduje się 12 gospodarstw rybackich o łącznej powierzchni stawów ok. 2,5 tys. ha.

Jak wynika z danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego, w 2011 r. opolskie gospodarstwa rybackie wyprodukowały 1690 ton karpia. Stanowi to 12 proc. krajowej produkcji karpia i daje Opolszczyźnie trzecie miejsce w kraju pod względem produkcji tej ryby. W całym kraju w ub. roku wyprodukowano ok. 14,5 tys. ton karpia. Więcej ryb tego gatunku wyprodukowano w ubiegłym roku tylko w woj. lubelskim (1900 ton) i wielkopolskim (1790 ton).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.