Oto najlepsze przestrzenie publiczne w Polsce

Markowa i podwójnie Łódź. Znamy zwycięzców konkursu Property Design Awards 2017. Nagrody w 10 kategoriach odebrali najlepsi polscy designerzy, architekci oraz ich dzieła.

Oto najlepsze przestrzenie publiczne w Polsce
Woonerf na Piramowicza w Łodzi (fot. Skanska)

Podczas 4 Design Days, największego w tej części Europy wydarzenia związanego z rynkiem nieruchomości, które od czwartku do niedzieli odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, z inicjatywy redakcji Property Design wręczone zostały nagrody Property Design Awards.

- 4 Design Days to wielkie wydarzenie świata architektury, designu i rynku nieruchomości. Przez cały dzisiejszy dzień rozmawialiśmy o trendach w architekturze, kreowaniu atrakcyjnej przestrzeni publicznej, planowaniu miast oraz o tym, jak budować konkurencyjność poprzez design – mówił podczas gali Wojciech Kuśpik, prezes PTWP.

Nagrody przyznane zostały w 10 kategoriach. Zwycięzcy zostali wyłonieni po podliczeniu głosów jury i głosów czytelników portalu Propertydesign.pl. Laureaci otrzymali wyjątkowe statuetki, wyjątkowe, bo zaprojektowane przez samego Oskara Ziętę.

W kategorii Przestrzeń Publiczna nagrodę otrzymał Woonerf (czyli podwórzec miejski) na Piramowicza w Łodzi. - Gratuluję wszystkim laureatom i nominowanym. Dziękujemy za to wyróżnienie. To nagroda przede wszystkim dla mieszkańców Łodzi - powiedziała Edyta Westrych, która odebrała nagrodę w imieniu Urzędu Miasta Łodzi.

Rewitalizacja bulwaru Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu nominowana w kategorii Przestrzeń publiczna (fot.wroclaw.opl)
Rewitalizacja bulwaru Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu nominowana w kategorii Przestrzeń publiczna (fot.wroclaw.opl)

Wśród nominowanych w tej kategorii znalazły się także: rewitalizacja bulwaru Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu, Plac Europejski w Warszawie, Park 12 C w Zabrzu, część kompleksu Sztolni Królowa Luiza, w okolicy szybu "Wilhelmina" i Park w Starym Korycie Warty w Poznaniu.

Bryła – Obiekty Publiczne

Nad projektem, który zdobył nagrodę w tej kategorii, pracowało 300 projektantów, którzy wykonali prawie 13 tys. rysunków. Realizacja wymagała zaangażowania blisko 15 tys. pracowników, zarządzanych przez ok. 300 inżynierów z różnych branż.

Trzy przestronne hale doświetlone naturalnym światłem słonecznym, trzy poziomy użytkowe, stacja kolejowa z czterema peronami i ośmioma torami, dworzec autobusowy na 24 stanowiska, trzy poziomy parkingów, zielony pasaż dla pieszych, miejsca dla rowerzystów, nowe ulice i linia tramwajowa – wszystko to łączy się w otwartym w grudniu ub.r. multimodalnym dworcu Łódź Fabryczna. To największa tego typu inwestycja w historii polskiej kolei – jej wartość to niemal 1,8 mld zł i nowa wizytówka Łodzi.

Łódź Fabryczna (fot.pkp.pl)
Łódź Fabryczna (fot.pkp.pl)

Statuetkę odebrali Bartosz Poniatowski z Urzędu Miasta Łódź, Zdzisław Strożek, reprezentant PKP oraz Magdalena Federowicz-Boule z pracowni Tremend.

- Dworzec zajmuje bardzo dużą część projektu o nazwie Nowe Centrum Łodzi. To miejsce, które będzie ściągało turystów. Staraliśmy się, by bryła dworca odpowiadała układowi miasta. Jednocześnie udało nam się sprawić, że dworzec nie przecina tkanki, ale integruje dwie części - północną i południową część Łodzi - powiedział Bartosz Poniatowski.

Wśród nominowanych znalazły się również: Centrum Administracyjne Gminy Wielka Wieś, Arena Zabrze, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej im. Rodziny Ulmów oraz Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.

Design wnętrze – obiekt publiczny

Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej wygrało w kategorii: Design wnętrze – obiekt publiczny.

To pierwsza w Polsce instytucja upamiętniająca Polaków, którzy nieśli pomoc Żydom. Wnętrze Muzeum utrzymane jest w prostej i monumentalnej poetyce betonowych ścian. Jego kulminacją – w głębi sali ekspozycyjnej – jest podświetlona wertykalna i ostra szczelina, która symbolizuje wąską bramę prowadzącą przez niepojęty obszar śmierci.

Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej (fot.umwp.pl)
Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej (fot.umwp.pl)

- Chciałbym podziękować za wyróżnienie w imieniu wszystkich zaangażowanych w ten projekt. Cieszymy się, że za pomocą tak ambitnej formy możemy przekazywać tak ważne kwestie - powiedziała odbierając statuetkę Anna Stróż, kierownik muzeum.

W tej kategorii nominowane były także: Czterech Kopuł we Wrocławiu, dworzec Łódź Fabryczna, Nowy Teatr w Warszawie oraz Teatr Kwadrat w Warszawie Stiasny/Wacławek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE