PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedświąteczny magnes dla turystów

  • Agnieszka Widera    5 grudnia 2011 - 13:23
Przedświąteczny magnes dla turystów

Nie trzeba jechać do Wiednia czy do Drezna na bożonarodzeniowy jarmark. Coraz więcej polskich miast widzi korzyści organizowania takich imprez. Jarmark świąteczny z prawdziwego zdarzenia to nie tylko miejsce handlowania, ale i towarzyskich spotkań.
Olsztyn odlicza dni do rozpoczęcia tegorocznego Warmińskiego Jarmarku Świątecznego (potrwa od 9 do 18 grudnia). Już po raz trzeci na Starym Mieście zagoszczą charakterystyczne domki, a w nich około 50 wystawców proponować będzie m.in. artykuły kulinarne, słodycze, rękodzieło, ozdoby choinkowe. Na miejsce będą prowadziły dwa szpalery choinek - od strony Wysokiej Bramy i Mostu Św. Jana.

- Wymiar naszego święta wzmocnią liczne atrakcje towarzyszące, m.in. videomapping na kamienicach starówki, pokazy iluminacji i rzeźbienia w lodzie, ponad stuletnia karuzela wenecka i św. Mikołaj prosto z Laponii - wymienia Aneta Szpaderska, rzeczniczka prasowa UM w Olsztynie (sprawdź notowania prezydenta).

Olsztyn po raz drugi na organizowanie jarmarku pozyskał unijne dofinansowanie. - Zarówno ubiegłoroczna, jak i tegoroczna edycja jarmarku to koszt około 750 tysięcy złotych, przy czym 85 procent to wsparcie europejskie, a 15 procent wkład własny miasta. Do tego dochodzi pula świadczeń sponsorskich, najczęściej w formie pozafinansowej - dodaje Szpaderska.

Atrakcji nie zabraknie i w Kazimierzu Dolnym, choć tam impreza szykowana jest tylko na dwa dni.

- Na więcej niestety nas nie stać. Organizacje jarmarku wziął na siebie Urząd Miasta i miasto całą imprezę finansuje. To ponad 20 tys. zł - przyznaje Dorota Szczuka odpowiedzialna za promocje w kazimierskim magistracie. - Z roku na rok impreza się nam rozrasta. Przybywa chętnych wystawców i turystów. Żeby stworzyć przedświąteczna atmosferę zadbaliśmy także o oprawę kulturalną - dodaje.

Piątemu Kazimierskiemu Jarmarkowi Świątecznemu towarzyszyć będzie Ogólnopolski Kiermasz Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu". Zaplanowano wystawy, warsztaty, wykłady, konkursy. Stacja narciarska zadba nawet o śnieg (w ruch pójdą armatki śnieżne). Gościem specjalnym jarmarku będzie Michał Lorenc, który skomponował fanfary dla klasztoru w Kazimierzu Dolnym.

- Odbędzie się też miejska wigilia, podczas której podzielimy się mieszkańcami i turystami opłatkiem - kontynuuje Szczuka.

Przygotowania do jarmarku w Kazimierzu trwały - podobnie jak w Olsztynie - około dwóch miesiący.

Znaczenie dłuższą tradycję - bo już 15-letnią - ma jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku. Tam impreza organizowana jest przez Międzynarodowe Targi Gdańskie (wygrały przetarg organizowany przez miasto). Wspaniała scenografia i świąteczny klimat co roku przyciągają wiele osób poszukujących mikołajkowych oraz świątecznych prezentów. Oprócz prezentów na Targu Węglowym (gdzie gdański jarmark się odbędzie od 5 do 23 grudnia) będzie można kupić ozdoby choinkowe, drzewka świąteczne oraz wigilijne smakołyki. Między kramami będzie można spotkać gdańskie anioły i św. Mikołaja pozującego do fotografii, rozdającego słodycze i pamiątkowe pocztówki. Codziennie działać będą warsztaty wypiekania pierników.

Są jednak także inne sposoby na organizację przedsięwzięcia. We Wrocławiu jarmark organizuje prywatna firma.

- Sami wszystko finansujemy, ale miasto dostrzega potencjał wydarzenia. Mamy około 70 wystawców, dla każdego coś miłego. To przekłada się na większą liczbę turystów, korzystają więc biura turystyczne, hotele - podkreśla Mariusz Gurgul z agencji artystycznej Pianoforte, która robi jarmark we Wrocławiu. - Mówiąc o współpracy z miastem, można mówić o pewnej symbiozie - dodaje.

Miasto zaprasza do udziału w jarmarku, który w stolicy Dolnego Śląska trwa już od 25 listopada na oficjalnym miejskim portalu. - Tegoroczną niezwykłą atrakcją Jarmarku będą pokazy i warsztaty rzeźbienia w lodzie, pod okiem instruktora - rzeźbiarza, m. in. zobaczymy powstającą z bryły lodowej Królową Śniegu - czytamy w internetowym zaproszeniu.

Największych tłumów organizatorzy spodziewają się tam od mikołajek. Tradycyjnie 6 grudnia prezydent Rafał Dutkiewicz (sprawdź jego notowania) zapali światełka na choince.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • KARMEL, 2011-12-08 21:17:47

    przedswiąteczny magnes działa w pełni !!!!!!!!!!