PARTNER PORTALU
  • BGK

Przestrzeń dla partycypacji: nabór wniosków trwa do 30 września

  • MIW    15 września 2016 - 20:08
Przestrzeń dla partycypacji: nabór wniosków trwa do 30 września
Gmina może dostać 20 tys. zł na przeprowadzenie konsultacji społecznych. (fot. pixabay.com)

• Z projektu grantowego „Przestrzeń dla partycypacji” może skorzystać 26 gmin, przymierzających się do opracowania lub zmiany dokumentów planistycznych.
• Pomoc obejmuje wsparcie finansowe, ale też doradztwo, warsztaty i wsparcie przy konsultacjach społecznych.  
• Takie działanie pomaga unikać konfliktów społecznych na etapie wyłożenia dokumentów do publicznego wglądu - mówią organizatorzy projektu.
Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Fundacja Napraw Sobie Miasto, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju oraz Związek Miast Polskich zapraszają gminy do wzięcia udziału w projekcie grantowym „Przestrzeń dla partycypacji”.

W ramach projektu pomoc może otrzymać 26 samorządów, przymierzających się do opracowania lub zmiany dokumentów planistycznych (studium lub miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego). Wsparcie obejmować będzie 20 tys. zł grantu na przeprowadzenie konsultacji, wsparcie merytoryczne (organizatorzy oferują wspólne zaplanowanie konsultacji dokumentu planistycznego, dobór i udostępnienie narzędzi pomocnych w konsultacji), szkolenia (m.in. warsztaty i doradztwo ekspertów z dziedziny planowania przestrzennego i partycypacji obywatelskiej), a także pomoc w wymianie doświadczeń z innymi gminami prowadzącymi podobne konsultacje.  Wszystko to ma służyć temu, aby konsultacje społeczne dokumentów planistycznych  odbyły się przy aktywnym udziale mieszkańców. 

- Dzięki włączeniu mieszkańców w prace nad dokumentem planistycznym od samego początku, mają oni szansę zrozumieć i zaakceptować ustalenia zapisane później w studium lub w planie miejscowym. Minimalizowane jest przez to ryzyko złożenia dużej liczby uwag i powtarzania procedury w wyniku ich rozpatrzenia. Takie działanie pomaga unikać konfliktów społecznych na etapie wyłożenia dokumentów do publicznego wglądu – mówi Maria Perchuć-Żółtowska, koordynatorka projektu z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Gmina, chcąca wziąć udział w projekcie, powinna:
• posiadać uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia dokumentów planistycznych (lub ich zmian) lub podjąć zobowiązanie, że projekt takiej uchwały zostanie przedłożony radzie gminy do uchwalenia w ciągu 3 miesięcy od czasu złożenia przez władze gminy deklaracji uczestnictwa w projekcie,
• wyznaczyć osobę odpowiedzialną za proces konsultacji,
• nie ubiegać się o grant w ramach innych projektów wyłonionych w ramach konkursu POWR.02.19.00-IZ.00-00-004/15.

Pierwszy nabór gmin do projektu trwa do 30 września.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.