PARTNER PORTALU
  • BGK

Przyjazna Polska 2017: Gminy mogą nadsyłać zgłoszenia do konkursu

  • MN    23 lutego 2017 - 15:59
Przyjazna Polska 2017: Gminy mogą nadsyłać zgłoszenia do konkursu
Laureatów programu poznamy jesienią. (fot. mat.organizatora)

• W 2017 roku Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” Krajowej Izby Gospodarczej już po raz czwarty realizuje program „Przyjazna Polska”.

• Ma on na celu zaprezentowanie ważnych informacji o zaletach polskich miejscowości, które często są niedostrzegane – promuje on ofertę kulturalną czy turystyczną poszczególnych gmin.
Twórcy programu „Przyjazna Polska” piszą, że polskie gminy mają często więcej do zaoferowania niż nam się wydaje. Przykładowo, do jednej z podkarpackich gmin należy rekord Guinessa na najdłuższą kaszankę (gmina Radomyśl Wielki), inna z gmin to prawdziwe eldorado dla miłośników wędkarstwa z powodu 11 czystych jezior występujących w regionie (gmina Kaczory), a na terenie kolejnej można zorganizować niespełna 50 imprez sportowych w ciągu zaledwie jednego roku (gmina Góra Kalwaria).

„Przyjazna Polska” to przedsięwzięcie, które narodziło się w wyniku chęci wskazania i wykorzystania potencjału polskich gmin oraz ich atrakcyjności.

- Pod wieloma względami „Polska lokalna” doścignęła, a częstokroć prześcignęła ofertę innych krajów Europy. Celem programu „Przyjazna Polska” jest zaprezentowanie społeczności krajowej i międzynarodowej wyróżniających się polskich samorządów, wypromowanie ich osiągnięć i możliwości. Program skierowany jest do wszystkich polskich gmin, niezależnie od ich wielkości, położenia lub liczby mieszkańców – piszą organizatorzy.

Każdy może się zgłosić do konkursu

Gminy ubiegające się o tytuł „Przyjazna Polska” powinny wyróżniać się w kilku zasadniczych obszarach. Przede wszystkim muszą zapewniać przyjazne podejście administracji do: biznesu, inwestorów, mieszkańców i gości. W rozwoju społeczno-ekonomicznym i dbaniu o środowisko naturalne powinny kierować się zasadami społecznej odpowiedzialności oraz dążyć do zrównoważonego rozwoju. Powinny stwarzać korzystne warunki do rozwoju aktywności obywatelskiej i biznesu oraz działać na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców gminy.
Samorządy muszą również dbać o rozwój dzieci i młodzieży poprzez działania podejmowane w zakresie edukacji, sportu, kultury i rekreacji. Kolejną cechą jest stwarzanie korzystnych i godnych warunków życia dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

Jak wygląda udział w konkursie

Certyfikat „Przyjazna Polska” samorządy mogą zdobywać w dziewięciu kategoriach tematycznych: Certyfikowana Lokalizacja Biznesu, Dobre Miejsce Zamieszkania, Kraina Historii i Kultury, Kraina Turystyki i Przygody, Zielona Gmina, eGmina, Specjalistyczna Gmina Agro, Gmina z Tradycją oraz Kraina Zdrowia i Urody.

Organizatorzy programu weryfikują uczestników w dwóch etapach. W pierwszym oceniana jest ankieta nt. działalności i atutów gminy, a jeśli gmina wybrała 1 z 9 kategorii – również ankieta tematyczna.

W gminie, która spełnia wymogi formalne i merytoryczne określone w regulaminie, odbywa się audyt certyfikacyjny. Audytor sprawdza zgodność deklaracji z ankiety ze stanem faktycznym, może też poprosić o dodatkowe szczegółowe informacje. Na podstawie wyników audytu Kapituła Programu podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu certyfikatu „Przyjazna Polska”.

Laureatów programu poznamy jesienią podczas uroczystej gali w Warszawie z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, przedsiębiorców i reprezentantów organizacji otoczenia biznesu.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca, a regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.przyjaznapolska.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.