PARTNER PORTALU
 • BGK

Radni odwołają likwidację spółki Bytomski Sport Polonia Bytom?

 • MIW    16 stycznia 2018 - 18:37
Radni odwołają likwidację spółki Bytomski Sport Polonia Bytom?
Swoją obecność na sesji zapowiedzieli kibice Polonii Bytom. (fot. youtube.com)

Nie minął jeszcze miesiąc odkąd radni Bytomia podjęli uchwałę o likwidacji spółki Bytomski Sport Polonia Bytom, a już gotowy jest projekt uchwały... uchylającej tamtą decyzję. Losy spółki mają rozstrzygnąć się w najbliższy piątek (19.01). Swoją obecność na sesji zapowiedzieli kibice Polonii Bytom.
• Pod koniec grudnia bytomska rada miasta uznała, że należy zlikwidować spółkę Bytomski Sport Polonia Bytom.

• Przyszłość spółki wcale jednak nie jest jeszcze przesądzona. W piątek (19.01) na forum rady trafi projekt uchwały uchylającej tamtą decyzję.

• Kibice Polonii Bytom zapowiedzieli podjęcie wszelkich możliwych kroków, by wymóc na radnych działań „ratujących klub i jego dorobek”.

Decyzję o likwidacji spółki bytomscy radni podjęli podczas sesji 27 grudnia. Uznali wówczas, że spółka (będąca podmiotem ze 100 - procentowym udziałem gminy), którą powołano do budowy kompleksu sportowego nie poradziła sobie z tym zadaniem i do 30 czerwca 2018 r. należy rozpocząć jej likwidację.

- Od momentu powstania spółka nie była w stanie znaleźć stabilnych źródeł dochodu, co powodowało generowanie strat (…) Pomimo niestabilnej sytuacji finansowej spółka zdecydowała się powołać do życia fundację „Bytomski Sport”, której działalność jest niejasna i transparentna. Z przedstawionych informacji wynika, iż spółka wielokrotnie udzielała dotacji fundacjom nie potrafiąc wskazać na jakie cele zostały przeznaczone publiczne środki finansowe – można przeczytać w uzasadnieniu do przyjętej w grudniu uchwały.

Czytaj: Bytom: Referendum ws. odwołania prezydenta Damiana Bartyli nieważne

Wskazano ponadto, że samo zadanie, do realizacji którego powołano spółkę zostało wykreślone z Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta. Podniesiono sytuację finansową miasta oraz oszczędności, jakie może przynieść gminie rozwiązanie Bytomskiego Sportu i przekazanie jego zadań oraz kompetencji do Ośrodka Sportu i Rekreacji. Ostatecznie za likwidacją spółki głos oddali radni Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, SLD oraz Stowarzyszenia Budujmy Bytom.

Czytaj: Bytom: Radni rezygnują z rozbudowy miejskiego stadionu

- Rozwiązanie bądź likwidacja spółki jest bezzasadna i będzie miała określone skutki formalno – prawne – to już cytat z uzasadnienia projektu uchwały, która ma się pojawić na sesji 19 stycznia. Zgłaszającym będzie prezydent Bytomia, Damian Bartyla. Jak można przeczytać w uzasadnieniu projektu podjęcie uchwały o likwidacji spółki Bytomski Sport Polonia Bytom stanowi „bardzo poważne zagrożenie dla rozpoczętych i kontynuowanych działań”. Na pierwszym miejscu wymienione jest funkcjonowanie sekcji piłkarskiej (dalej jest mowa o zagrożeniu dla realizacji inwestycji „na które zostały przygotowane kompletne dokumentacje projektowe” i budowy hali sportowej na którą został rozstrzygnięty konkurs). Owa sekcja piłkarska to spadkobierczyni tradycji znanego na Śląsku klubu Polonia Bytom. Po ogłoszeniu jego upadłości drużynę i sekcje młodzieżowe przejęła spółka Bytomski Sport Polonia Bytom. Likwidacja tej spółki stawia także pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie zespołu. Kibice bytomskiego klubu już na początku stycznia ogłosili, że podejmą „wszelkie możliwe kroki by wymóc na bytomskich radnych działania ratujące klub i jego dorobek”. Zapowiedzieli też, że pojawią się na piątkowej sesji rady miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (6)

 • Ty jestes poraszką, 2018-01-19 09:07:14

  Do tadzik:
 • ANDRZEJ, 2018-01-18 21:22:51

  TO NIE ŻART, JESTEM W STANIE CO MIESIĄC WPŁACIĆ NA TO ZJAWISKO 100 ZŁOTYCH ,ZACHĘCAŁBYM DO TEGO INNYCH ,KTÓRYM LEŻY NA SERCU DODRO POLONII
 • tadzik, 2018-01-18 08:55:24

  Ta Polonia to jakaś porażka. Ciągle tylko słyszy się o budowie stadionu itp. Ja rozumie, że sport musi istnieć w Bytomiu ale piłkarska Polonia to coraz większe zadłużenie miasta. Dopiero od niedawna nazywa się BS Polonia Bytom, a już wygenerowała spore zadłużenie. No i Prezydent Miasta, który potra...fi tylko koloryzować i obiecywać nie tylko kibicom ale również innym firmom i spółkom niestworzone rzeczy.  rozwiń