PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni PO przeciwko „rozbiorowi” województwa łódzkiego

  • pt    1 lutego 2016 - 14:49
Radni PO przeciwko „rozbiorowi” województwa łódzkiego
Radni łódzkiej PO przygotowali projekt uchwały przeciwstawiający się „rozbiorowi województwa łódzkiego” (fot.lodz.pl)

• Radni łódzkiej PO przygotowali projekt uchwały przeciwstawiający się „rozbiorowi województwa łódzkiego”.
• Projekt uchwały w tej sprawie będzie rozpatrywany na sesji Rady Miejskiej 10 lutego.
- Stoimy na stanowisku pełnej integralności i nienaruszalności terytorialno-administracyjnej województwa łódzkiego. Pozostawienie go w obecnym kształcie będzie sprzyjało jego dalszemu rozwojowi, utrwaleniu pozytywnej opinii o regionie oraz nie zaburzy budowania potencjału gospodarczego i społecznego – mówi łódzka radna PO Monika Malinowska-Olszowy, która przygotowała projekt uchwały.

- Być może pojawią się głosy, że jest zbyt wcześnie, żeby ten temat poruszać, jednak doniesień medialnych w tej prawie jest ostatnio bardzo dużo. Częstochowa chce, by granice województwa łódzkiego zostały zmienione. Dlatego zwracamy się z apelem, aby to nie miało miejsca. Swoje słowa szczególnie kierujemy do posłów, którzy wcześniej zasiadali w radzie Miejskiej w Łodzi – podkreśliła radna.

Malinowska-Olszowy w przygotowanym projekcie uchwały uzasadnia, że zmiana dotychczasowych granic województwa „przyczyniłaby się do pogorszenia warunków wykonywania zadań publicznych, nie tylko o charakterze wojewódzkim, ale również i miejskim.

Ponadto ingerowanie w granice województwa miałoby doprowadzić „do zaburzeń regionalnych więzi gospodarczych, społecznych, jak i kulturowych. Przynależność regionalna jest nadrzędnym dobrem społeczeństwa, którego nie powinno się naruszać.”

- Gdyby zaczęto dzielić województwo, Łódź, jako największe miasto, straci najbardziej, stracą także powiaty, które mogą przejść do województwa częstochowskiego. Chodzi przede wszystkim o fundusze unijne – dodał Mateusz Walasek, przewodniczący Klubu Radnych PO.

Jak podkreślali radni PO, Prawo i Sprawiedliwość zmienia zdanie w sprawie województwa częstochowskiego „jak rękawiczki”.

- Przykład województwa mazowieckiego i zakusy, żeby Warszawę odłączyć od reszty Mazowsza każe nam dmuchać na zimne. To stanowisko jest bardzo ważne. Chodzi o ogromne pieniądze z Unii Europejskiej. Powstanie nowego województwa oznaczałoby, że należy zmienić rozdysponowanie środków unijnych, co znacznie opóźniłoby rewitalizację naszego miasta. Chcemy, by z Łodzi wypłynął wyraźny sygnał, że samorząd jest przeciwny zmianom granic województwa – dodał wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Bliźniuk.

Projekt uchwały w tej sprawie będzie rozpatrywany na sesji Rady Miejskiej 10 lutego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.