PARTNER PORTALU
 • BGK

Radni PO w Białymstoku chcą ogłoszenia roku Piłsudskiego, Dmowskiego i Paderewskiego

 • PAP/MIW    19 stycznia 2018 - 13:59
Radni PO w Białymstoku chcą ogłoszenia roku Piłsudskiego, Dmowskiego i Paderewskiego
Józef Piłsudski jest jednym z Ojców Niepodległości II RP. (fot. pixabay.com)

Białostocka Platforma Obywatelska chce, by 2018 rok, w którym przypada stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, był w mieście rokiem Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Radni PO przygotowali stanowisko w tej sprawie.
• Stanowisko o ogłoszeniu 2018 roku rokiem "ludzi niepodległości - Piłsudskiego, Dmowskiego i Paderewskiego" radni PO chcą zgłosić do porządku najbliższej sesji rady miasta, zaplanowanej na koniec lutego.

• Radni PO liczą, że stanowisko zostanie przyjęte jednomyślnie, ale zaznaczają, iż są otwarci na propozycje poprawek.

• Podkreślają, że wydarzenia sprzed stu lat są doskonałym przykładem tego "jak kiedyś trzech wspaniałych Polaków potrafiło się dogadać w jednej ważnej sprawie".

Pomysłodawcy wniosku podkreślają, że odzyskanie niepodległości nie było dziełem jednego człowieka.

- Był to efekt wysiłku wielu patriotów o różnych poglądach, wyznaniach i wizjach przyszłego państwa polskiego. Ludzi, którzy przez lata prowadzili szereg działań m.in. dyplomatycznych, społecznych i zbrojnych - napisali radni Platformy w przedstawionym w piątek (19.01) dziennikarzom dokumencie.

Obok Józefa Piłsudskiego, wymienili - jako najbardziej zasłużonych i jednocześnie reprezentujących inne nurty polityczne - Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Według radnych PO to nauka dla współczesnych.

- Sto lat temu, wielcy ludzie różniący się często diametralnie w poglądach, umieli stanąć ramię w ramię i wspólnie działać na rzecz odzyskania niepodległości - mówił radny Tomasz Janczyło.

Radni PO liczą, że stanowisko zostanie przyjęte jednomyślnie, ale zaznaczają, iż są otwarci na propozycje poprawek.

- Święto niepodległości jest świętem wszystkich Polaków, wszystkich nas, wszystkich obywateli tego państwa bez względu na to, w co wierzymy, jakiej narodowości jesteśmy, jeżeli tylko chcemy pracować na rzecz tego państwa, to jest to nasze święto - dodał szef klubu Platformy w radzie Maciej Biernacki.

Dodał, że przyjęcie stanowiska o tym, by rok 2018 w mieście był rokiem kilku "ludzi niepodległości" ma uciąć dyskusje, który z patronów był "większym Polakiem".

- Nie chcielibyśmy, by za chwilę zderzyły się różne propozycje i byśmy mieli poddawać wartościowaniu, takiemu negatywnemu, postacie historyczne - mówił Biernacki.

Wiceprzewodniczący rady Marek Chojnowski dodał, że "w Polsce narasta polaryzacja wśród ludzi".

- Ta polaryzacja biegnie przez przyjaciół, rodziny, domy, znajomych; to narasta - powiedział . Zwrócił uwagę, iż wydarzenia sprzed stu lat są doskonałym przykładem tego "jak kiedyś trzech wspaniałych Polaków potrafiło się dogadać w jednej ważnej sprawie".

Większość w Radzie Miasta Białystok ma PiS. W ocenie tego ugrupowania, stanowisko Platformy jest "wtórne" względem propozycji zgłoszonej w ubiegłym roku przez klub radnych PiS (i przyjętej), by rok 2017 był rokiem Józefa Piłsudskiego.

- Co więcej, jest też wtórne wobec uchwały sejmowej, by patronami roku 2018 byli Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński - trzech ostatnich jednak PO pomija - powiedział w imieniu klubu PiS, radny Konrad Zieleniecki.

- Radnym PiS bliscy są wszyscy "Ojcowie" naszej niepodległości, będziemy dyskutować o propozycji. Stoimy na stanowisku, że należy godnie uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości - dodał.

W maju ub. roku Sejm ustanowił 2018 "rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości". Jako "ojców niepodległości" uchwała przyjęta przez posłów wymienia Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.