PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni PO w Białymstoku chcą ogłoszenia roku Piłsudskiego, Dmowskiego i Paderewskiego

  • PAP/MIW    19 stycznia 2018 - 13:59
Radni PO w Białymstoku chcą ogłoszenia roku Piłsudskiego, Dmowskiego i Paderewskiego
Józef Piłsudski jest jednym z Ojców Niepodległości II RP. (fot. pixabay.com)

Białostocka Platforma Obywatelska chce, by 2018 rok, w którym przypada stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, był w mieście rokiem Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Radni PO przygotowali stanowisko w tej sprawie.
• Stanowisko o ogłoszeniu 2018 roku rokiem "ludzi niepodległości - Piłsudskiego, Dmowskiego i Paderewskiego" radni PO chcą zgłosić do porządku najbliższej sesji rady miasta, zaplanowanej na koniec lutego.

• Radni PO liczą, że stanowisko zostanie przyjęte jednomyślnie, ale zaznaczają, iż są otwarci na propozycje poprawek.

• Podkreślają, że wydarzenia sprzed stu lat są doskonałym przykładem tego "jak kiedyś trzech wspaniałych Polaków potrafiło się dogadać w jednej ważnej sprawie".

Pomysłodawcy wniosku podkreślają, że odzyskanie niepodległości nie było dziełem jednego człowieka.

- Był to efekt wysiłku wielu patriotów o różnych poglądach, wyznaniach i wizjach przyszłego państwa polskiego. Ludzi, którzy przez lata prowadzili szereg działań m.in. dyplomatycznych, społecznych i zbrojnych - napisali radni Platformy w przedstawionym w piątek (19.01) dziennikarzom dokumencie.

Obok Józefa Piłsudskiego, wymienili - jako najbardziej zasłużonych i jednocześnie reprezentujących inne nurty polityczne - Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Według radnych PO to nauka dla współczesnych.

- Sto lat temu, wielcy ludzie różniący się często diametralnie w poglądach, umieli stanąć ramię w ramię i wspólnie działać na rzecz odzyskania niepodległości - mówił radny Tomasz Janczyło.

Radni PO liczą, że stanowisko zostanie przyjęte jednomyślnie, ale zaznaczają, iż są otwarci na propozycje poprawek.

- Święto niepodległości jest świętem wszystkich Polaków, wszystkich nas, wszystkich obywateli tego państwa bez względu na to, w co wierzymy, jakiej narodowości jesteśmy, jeżeli tylko chcemy pracować na rzecz tego państwa, to jest to nasze święto - dodał szef klubu Platformy w radzie Maciej Biernacki.

Dodał, że przyjęcie stanowiska o tym, by rok 2018 w mieście był rokiem kilku "ludzi niepodległości" ma uciąć dyskusje, który z patronów był "większym Polakiem".

- Nie chcielibyśmy, by za chwilę zderzyły się różne propozycje i byśmy mieli poddawać wartościowaniu, takiemu negatywnemu, postacie historyczne - mówił Biernacki.

Wiceprzewodniczący rady Marek Chojnowski dodał, że "w Polsce narasta polaryzacja wśród ludzi".

- Ta polaryzacja biegnie przez przyjaciół, rodziny, domy, znajomych; to narasta - powiedział . Zwrócił uwagę, iż wydarzenia sprzed stu lat są doskonałym przykładem tego "jak kiedyś trzech wspaniałych Polaków potrafiło się dogadać w jednej ważnej sprawie".

Większość w Radzie Miasta Białystok ma PiS. W ocenie tego ugrupowania, stanowisko Platformy jest "wtórne" względem propozycji zgłoszonej w ubiegłym roku przez klub radnych PiS (i przyjętej), by rok 2017 był rokiem Józefa Piłsudskiego.

- Co więcej, jest też wtórne wobec uchwały sejmowej, by patronami roku 2018 byli Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński - trzech ostatnich jednak PO pomija - powiedział w imieniu klubu PiS, radny Konrad Zieleniecki.

- Radnym PiS bliscy są wszyscy "Ojcowie" naszej niepodległości, będziemy dyskutować o propozycji. Stoimy na stanowisku, że należy godnie uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości - dodał.

W maju ub. roku Sejm ustanowił 2018 "rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości". Jako "ojców niepodległości" uchwała przyjęta przez posłów wymienia Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.