PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni powiatu sochaczewskiego chcą przyjąć pomnik papieża Jana Pawła II z Ploermel

  • PAP/MIW    30 października 2017 - 20:20
Radni powiatu sochaczewskiego chcą przyjąć pomnik papieża Jana Pawła II  z Ploermel
Radni powiatu sochaczewskiego podczas obrad. (fot. www.powiatsochaczew.pl)

Radni powiatu sochaczewskiego przyjęli w poniedziałek (30.10) stanowisko popierające działania premier Beaty Szydło w obronie pomnika św. Jana Pawła II we francuskiej miejscowości Ploermel i zadeklarowali jednocześnie możliwość jego przeniesienia do jednej z gmin regionu.
• Do inicjatywy sochaczewskich radnych powiatowych dołączyli Maciej Małecki, sochaczewianin, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz zarząd powiatu sochaczewskiego.

• Przewodniczący rady miejskiej Sochaczewa Sylwester Kaczmarek zadeklarował, że miasto chętnie przyjmie z Francji pomnik św. Jana Pawła II.

• Stanowisko popierające działania premier Szydło i deklarację ws. możliwości przyjęcia pomnika radni powiatu sochaczewskiego poparli przez aklamację - poinformowała sochaczewska starosta Jolanta Gonta. Zaznaczyła, że stanowisko to zostanie przekazane na piśmie premier Szydło.

W minioną sobotę (28.10) premier Szydło powiedziała, że rząd podejmie starania by "ocalić od ocenzurowania" znajdujący się w Ploermel pomnik papieża Polaka, wobec którego Rada Stanu, najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji, podtrzymała wyrok sądu niższej instancji, nakazujący usunięcie z monumentu krzyża. Premier zapowiedziała, że zaproponowane zostanie przeniesienie pomnika do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej.

Stanowisko popierające działania premier Szydło i deklarację ws. możliwości przyjęcia pomnika radni powiatu sochaczewskiego poparli przez aklamację - poinformowała sochaczewska starosta Jolanta Gonta. Zaznaczyła, że stanowisko to zostanie przekazane na piśmie premier Szydło.

- W tym stanowisku, oprócz tego, że wyrażamy gotowość godnego przyjęcia pomnika, to również popieramy działania pani premier. Dziękujemy jej, że w taki sposób postrzega ten temat, bo jest to dla nas żywotnie ważna sprawa - powiedziała Gonta.

W stanowisku podkreślono m.in.:

- Zapewniamy, że na gościnnej Ziemi Sochaczewskiej, której dzieje są nierozerwalnie splecione z chrześcijaństwem i najwyższym poświęceniem dla Ojczyzny, znajdziemy godne miejsce dla Papieża Polaka, który ocalił świat przed komunizmem. Przyjęcie pomnika naszego Ojca Świętego będzie dla nas najwyższym zaszczytem - czytamy m.in. w przyjętym stanowisku radnych powiatu sochaczewskiego".

Jednocześnie w przesłanym komunikacie podkreślono, że "działania podejmowane przez władze Francji wobec pomnika św. Jana Pawła II w Ploermel przypominają najgorsze totalitarne wzory".

- Polacy, w tym sam Karol Wojtyła, najboleśniej doświadczyli prześladowań katolików przez nazizm i komunizm. Zdjęcie krzyża z pomnika to kolejny krok w degradacji chrześcijańskiego dziedzictwa. Jako katolicki kraj, z którego wywodzi się święty Jan Paweł II i którego nauczanie i myśli nam towarzyszą na każdym kroku - musimy stanowczo zareagować na to co dzieje się we Francji - napisano.

- W naszym kraju pomniki Jana Pawła II, innych świętych oraz krzyże, stanowiące symbol wiary chrześcijańskiej, znajdują należny szacunek - uzasadniono.

Jak zaznaczono deklarację sochaczewskich radnych popierają też władze miasta Sochaczew oraz minister Małecki.

- Jestem dumny jako poseł ziemi sochaczewskiej, jako mieszkaniec Sochaczewa, że tutejsza rada powiatu przyjęła przez aklamację stanowisko, poprzez które wyraża zaproszenie do Polski św. Jana Pawła II w pomniku, któremu grozi ocenzurowanie na ziemi francuskiej. To jest bardzo mocny sygnał ze strony polskiego samorządu, że nasz papież Polak, wyrzucany z Francji, zawsze znajdzie swój dom na Ziemi Ojczystej - podkreślił Małecki, cytowany w informacji sochaczewskiego starostwa.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Socho power, 2017-10-31 19:45:50

    Brawo dla samorządu. Mam nadzieje ze władze lokalne we Francji nie będą tego blokować bo sam tam pojadę i przeniosę ten pomnik na własnym grzbiecie.