PARTNER PORTALU
 • BGK

Radni Sopotu także podjęli uchwałę w sprawie TK

 • pt/pap    29 kwietnia 2016 - 12:14
Radni Sopotu także podjęli uchwałę w sprawie TK
Radni wystosowali apel do prezydenta RP i premier w sprawie Trybunału (fot.sopot.pl)

• Rada Sopotu przyjęła rezolucję, w której ogłosiła, że przy podejmowaniu uchwał będzie stosować się do treści wyroków Trybunału Konstytucyjnego, także tych, które nie zostaną opublikowane.
• Radni wystosowali też apel do prezydenta RP i premier w sprawie Trybunału.
W przyjętej na nadzwyczajnej sesji rezolucji Rada Miasta Sopotu podkreśla, iż "przy podejmowaniu uchwał, zgodnie z zasadami demokratycznego państwa prawa i w trosce o praworządność, stosować się będzie do treści wyroków Trybunału Konstytucyjnego, także tych, które nie będą opublikowane w Dzienniku Ustaw".

W rezolucji radni zwrócili się też do prezydenta Sopotu, aby "w działalności Urzędu Miasta Sopotu oraz innych komunalnych jednostek organizacyjnych, w szczególności przy wydawaniu decyzji administracyjnych, uwzględniane były wszystkie wyroki Trybunału Konstytucyjnego, także te, które nie zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw".

W uzasadnieniu do rezolucji radni wskazali, że przyjmując - w przededniu Święta Narodowego Trzeciego Maja - rezolucję stosują się do zapisów Konstytucji RP, a w szczególności do art. 190 ust. 1, który brzmi: "Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne".

Rezolucja do prezydenta

Radni przyjęli też rezolucję, skierowaną do prezydenta Andrzeja Dudy oraz do premier Beaty Szydło. Zaapelowali w niej, by "zakończyć działania bezprecedensowe w historii Polski, naruszające Konstytucję RP i porządek demokratyczny".

Wyrazili też "głębokie zaniepokojenie, że działania te mogą doprowadzić do nieodwracalnych skutków prowadzących do zmarginalizowania roli Polski w Unii Europejskiej, a co za tym idzie - powstrzymania rozwoju ekonomicznego, społecznego i politycznego Rzeczpospolitej Polskiej".

W rezolucja zaapelowano też do prezydenta Dudy o "odebranie przysięgi od prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego", a do premier Szydło o opublikowanie wyroku TK.

Obie rezolucje zgłosili pod obrady radni Platformy Sopocian, która ma większość - 13 radnych, w 21-osobowej radzie.

Za przyjęciem obu rezolucji głosowało 12 radnych Platformy Sopocian, 4 przedstawicieli PiS było przeciw, a przedstawiciele Kocham Sopot wstrzymali się od głosu.

W dyskusji poprzedzającej głosowanie, radny PiS Bartosz Łapiński w imieniu czwórki radnych tego ugrupowania, apelował do radnych i prezydenta miasta o "niewikłanie mieszkańców Sopotu w swoją doraźną wojnę polityczną dotyczącą polityki centralnej".

Podkreślił, że "mieszkańcy Sopotu oczekują samorządowej pracy prezydenta Sopotu i radnych". Zaapelowali "o natychmiastowe zaprzestanie doszukiwania się partyjnych podziałów w działalności samorządowej" i "zajmowanie się ważnymi problemami miasta w tym bezpieczeństwem, edukacją, opieką zdrowotną".

Z kolei Lesław Orski z Platformy Sopocian zaznaczał, że radni pracują w imieniu mieszkańców i "mandat wyborczy w wyborach samorządowych powinien być również słyszalny, a nie tylko mandat, który otrzymało PiS".

"Boli, że autorytety w tej nowej rzeczywistości są deptane" - powiedział Orski. Jak dodał radni "mają obowiązek starać się, by o polskiej racji stanu rzeczywiście stanowiło społeczeństwo, a nie wybrana grupa polityczna".

Sopot nie był pierwszy

Decyzje i rezolucje dotyczące respektowania orzeczeń TK bez względu na ich formalne opublikowanie przyjęło kilka samorządów miast i województw. Jako pierwsi uchwałę w tej sprawie w środę w zeszłym tygodniu podjęli radni Łodzi, po nich podobne stanowiska podjęli radni Warszawy, Poznania, Bydgoszczy, Koszalina, Słupska i Gorzowa Wielkopolskiego oraz sejmiki województw zachodniopomorskiego i lubelskiego.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • samorządowiec od 1990 r, 2016-04-30 17:37:47

  Do mp1248: Nie używaj nigdy słów ,których nie rozumiesz !!!!!!
 • 2 opserwator, 2016-04-30 13:51:18

  mam nadzieje ,ze w nastepnej kadencji nie bedzie dla targowiczan miejsca a dzisiaj czy spoleczenstwo niepowinno wypowiedziec wam posluszenstwa? zycze dobrego samopoczucia.
 • obserwator, 2016-04-29 15:12:13

  Mniemam, że rada Sopotu uchwali podwyższona kwotę wolna od podatku lub zwróci w tym i następnych latach część dochodów z PIT mieszkańcom, bo tak mówi wyrok TK.