PARTNER PORTALU
 • BGK

Radni stolicy spierają się o Jana Pietrzaka

 • pt/pap    12 maja 2016 - 13:09
Radni stolicy spierają się o Jana Pietrzaka

Warszawscy radni PiS chcą abhy Jan Pietrzak został honorowym obywatelem stolicy (fot.janpietrzak.pl)

• •Warszawscy radni PO blokują kandydaturę satyryka,twórcy Kabaretu pod Egidą Jana Pietrzaka na honorowego obywatela Warszawy – przekazali radni PiS.
• Radni PO odpowiadają, że nie będą głosować za tą kandydaturą.
Przewodniczący klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz przedstawił oświadczenie swojego klubu, w którym napisano, że decyzją klubu radnych PO "została zablokowana kandydatura Jana Pietrzaka - wybitnego warszawiaka, cenionego satyryka i twórcy Kabaretu Hybrydy oraz Kabaretu pod Egidą na Honorowego Obywatela m.st. Warszawy".

"W naszej ocenie decyzja klubu radnych PO jest niezrozumiała, dyskryminująca i dzieląca mieszkańców Warszawy. Brak akceptacji kandydatury tak wybitnej osoby uważamy za działanie wykluczające tę część mieszkańców Warszawy, których reprezentujemy" - głosi odczytane przez Jurkiewicza oświadczenie.

W związku z tym radni PiS zapowiadają, że wyłączą się z "wszelkich aktywności" związanych z procedowaniem nagród m.st. Warszawy i uczestnictwa klubu PiS w corocznej uroczystej sesji Rady Warszawy na Zamku Królewskim 31 lipca 2016 r.

Jurkiewicz dodał, że telefonicznie przekazano mu informację po posiedzeniu klubu radnych PO, że nie ma zgody na kandydaturę Pietrzaka.

Przewodniczący klubu radnych PiS przypomniał, że w ubiegłym roku rada miasta, głosami PO odrzuciła kandydaturę pisarza i publicysty Bronisława Wildsteina zgłoszoną przez radnych PiS.

Przewodniczący klubu radnych PO Jarosław Szostakowski powiedział tylko, że radni PO ustalili, że nie będą głosować za kandydaturą Pietrzaka.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO) dodała, że na klubie odbyła się dyskusja i głosowanie nad kandydaturą Pietrzaka. "Większość radnych uznała, że ktoś, kto nas nazywa faszystami, nie powinien zasługiwać na taką godność" - powiedziała dziennikarzom Malinowska-Grupińska.

Zapewniła, że uroczystość na Zamku Królewskim na pewno się odbędzie, zapowiedziała, że będzie rozmawiała z radnymi PiS i zachęcała ich do przyjścia na uroczystą sesję rady miasta.

Rada Warszawy wskazuje kandydatów do tytułu honorowego obywatela Warszawy, następnie podejmowana jest uchwała o wyborze.

Tytuły honorowego obywatela stolicy są co roku uroczyście nadawane 31 lipca na Zamku Królewskim, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - w Dniu Pamięci Warszawy. Przyznanie tego tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców.

Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano w ten sposób Józefa Piłsudskiego. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • olo, 2016-05-13 09:09:37

  Pietrzak na komunie zdobył sławę i fortunę. Jego kabaret bezlitośnie ukazywał i ośmieszał wszystkie wady i przywary PRL. Włos z głowy mu za to nie spadł. Dziś nie ma nic do powiedzenia, ośmiesza tylko siebie. To żałosny człowiek, zakłamany i nie należy mu się żadne honorowe obywatelstwo Warszawy bo ...co ob. dla niej zrobił ?  rozwiń
 • Andrzej STAWSKI, 2016-05-12 23:26:23

  Nie jestem z warsiawki ale jestem przeciwny. Jasiowi na starość odrypało, i to ma byc honorowy obywatel.
 • ... szkoda słów..., 2016-05-12 20:14:25

  Prędzej będzie obywatelstwo honorowe z Chicago i Tobolska - bo Warszawa to stolica utraconych koryt KODziarzy....