PARTNER PORTALU
 • BGK

Radny Mokotowa chce wiedzieć, jak gen. Jaruzelski wszedł w posiadanie willi

 • pt    8 sierpnia 2017 - 16:54
Radny Mokotowa chce wiedzieć, jak gen. Jaruzelski wszedł w posiadanie willi
Willa Jaruzelskich przy ul. Ikara na Mokotowie (fot.archiwum)

Jacek Ozdoba, radny dzielnicy Mokotów złożył interpelację w sprawie willi należącej do rodziny Jaruzelskich. Zażądał w niej od prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz publicznej informacji, co zrobiła w sprawie zwrotu domu prawowitym właścicielom.
- Wystąpiłem w interpelacji o zbadanie okoliczności wejścia w posiadanie nieruchomości przez pana Jaruzelskiego - mówi nam radny. - Chcę by ujawniono szczegóły sądowych i urzędowych decyzji.

Warszawski ratusz na razie sprawy nie komentuje.

- Co mnie zainspirowało? Przede wszystkim afera reprywatyzacyjna – mówi nam radny Mokotowa Jacek Ozdoba.  – Słyszałem już, że radny takimi sprawami nie powinien się zajmować, ale ja się pytam dlaczego? To ważna sprawa dla tej konkretnej rodziny, ale chodzi także o sprawiedliwość społeczną i historyczną.

Radny nie ukrywa, że jego intencją było także pokazanie postępowania rodziny Jaruzelskich.

- Chciałem, żeby ludzie zobaczyli, że pan Jaruzelski nie tylko jako członek partii działał bez skrupułów, ale także jako człowiek. Przecież dobrze wiedział, że willę zabrano prawowitym właścicielom, a mimo to nie tylko tam mieszkał, ale potem zapisał ją w spadku córce.

Na argument, że sądy nie oceniają moralności uczestników sporu, a kierują się faktami i na tej podstawie już kilkakrotnie odrzucały wnioski o zwrot willi, radny odpowiada:

- Ale przecież my nie wiemy, jak te procesy się toczyły i właśnie o to mi chodzi, aby zostało to wyjaśnione. W świetle afery reprywatyzacyjnej i faktu, że jeszcze w latach 90. w sądach było wielu ludzi związanych z poprzednią władzą, może się okazać, że i w tym przypadku prawo było łamane lub omijane - dodaje.

Willę przy ul. Ikara 5 na warszawskim Mokotowie przejęło Ministerstwo Obrony Narodowej na mocy dekretu Bieruta. Właściciele i potencjalni spadkobiercy w 1945 i 1946 roku albo już nie żyli, jak Wiktor Przedpełski, albo przebywali na emigracji, jak Lidia Przedpełska ze swoimi dziećmi. Wojciech Jaruzelski wprowadził się do willi w 1973 roku, a w 1979 roku kupił od Skarbu Państwa dom za około 320 tys. zł, uzyskując od tej kwoty 70-proc. bonifikatę.

Według dziennika Gazeta Polska, Monika Jaruzelska, na którą ojciec przepisał nieruchomość, „nie zamierza niczego oddawać”.

- Przedpełscy przegrali już kilka procesów w tej sprawie. Wykazały one, że nieruchomość im się nie należy – mówi GP.

Radny Ozdoba złożył już kilkadziesiąt interpelacji w sprawach dotyczących reprywatyzacji. Kilka dni wcześniej wystąpił do władz stolicy o udostępnienie informacji dotyczących zniszczeń dokonanych przez Niemców podczas II wojny światowej, w szczególności po Powstaniu Warszawskim.

Ozdoba zapytał m.in. o to, czy znana jest skala zniszczeń oraz strat materialnych jakie zostały poniesione w wyniku działań oddziałów niemieckich podczas II wojny światowej (w szczególności interesuje mnie okres po Powstaniu Warszawskim), czy zarząd Mokotowa posiada informacje o ewentualnych odszkodowaniach lub odbudowie budynków przez Republikę Federalną Niemiec lub inny niemiecki podmiot oraz, czy władze Warszawy zrzekły się odszkodowania za zniszczenia w okresie 1939-1945?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • fdx, 2017-09-24 08:28:06

  A ja chcę wiedzieć jak Rajmund Kaczyński wszedł w posiadanie willi na Żoliborzu.
 • antek, 2017-08-11 15:06:20

  Pan Ozdoba chce zaistnieć !!!!!!!!!!
 • kaczor dyktator, 2017-08-09 17:34:05

  Do Rebus: brawo, dobre pytanie :)