PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom, dekomunizacja: Rapacki zastąpi Rapackiego

  • pt    21 czerwca 2017 - 16:26
 Radom, dekomunizacja: Rapacki zastąpi Rapackiego
Radni z Radomia zdecydują, czy ulicy, która dotąd nosiła imię Adama Rapackiego, nadać imię Adama Rapackiego (fot.radom.pl

Nie będzie potrzeby wymiany dokumentów, tabliczek informacyjnych, pieczątek i szyldów. Adam Rapacki, działacz komunistyczny, przestanie być patronem ulicy, a zastąpi go Adam Rapacki, muzyk.
Radni z Radomia zdecydują, czy ulicy, która dotąd nosiła imię Adama Rapackiego, nadać imię Adama Rapackiego.

Pierwszy był działaczem ruchu robotniczego, członkiem władz PPS i Biura Politycznego KC PZPR. Znalazł się więc na liście patronów, którzy powinni zniknąć z przestrzeni publicznej, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Drugi Rapacki, to muzyk, syn aktora Wincentego Rapackiego, brat kompozytora i malarza Józefa Rapackiego. Urodził się w 1896 r., kształcił się w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, później pracował jako dyrygent w teatrach operetkowych. Komponował piosenki i pieśni oraz ilustracje muzyczne do filmów. Zmarł w Otwocku w 1935 roku w wieku 39 lat.

Związków z Radomiem nie miał, ale chodziło raczej o wykorzystanie zbieżności imienia i nazwiska z poprzednikiem. Dzięki takiej operacji samorząd wywiąże się z obowiązku nałożonego ustawą o dekomunizacji nazw ulic, a jednocześnie oszczędzi mieszkańcom kłopotów związanych z wymianą dokumentów, pieczątek i szyldów – pisze Gazeta w Radomiu.

- Przemówił do nas argument ekonomiczny – wyjaśniał „Wyborczej” Jakub Kowalski, radny PiS, przewodniczący komisji kultury, która pozytywnie zaopiniowała zmianę nazwy. – Z adresem Rapackiego zarejestrowanych jest 1020 pojazdów, wiele działalności gospodarczych. I choć w przypadku dekomunizacji mieszkańcy nie płacą za wymianę dokumentów, to przecież trzeba zrobić zdjęcia, wymienić wizytówki czy druki firmowe.

Rapacki to jednak wyjątek. W przypadku pozostałych patronów wskazanych przez IPN raczej nie da się znaleźć zastępców o takich samych imionach i nazwiskach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.