PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom: Działacze Kukiz’15 rozpoczęli akcję „Znicz dla Rossy”

  • PAP/MN    11 października 2016 - 20:20
Radom: Działacze Kukiz’15 rozpoczęli akcję „Znicz dla Rossy”
Działacze Kukiza zbierają znicze w Radomiu. (fot. pixabay)

• Stowarzyszenie Kukiz’15 rozpoczęło w Radomiu zbiórkę zniczy, które przed dniem Wszystkich Świętych zostaną zapalone na cmentarzu na Rossie w Wilnie.
• Dzięki podobnej akcji, w ub. roku, na grobach tej nekropolii zapłonęło przeszło pół tysiąca świec przekazanych przez radomian.
• Cmentarz na Rossie jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych.
Wiele grobów znajdujących się na cmentarzu na Rossie jest zapomnianych i zaniedbanych. "Warto, żeby nasi rodacy, pochowani na Rossie, których groby nie posiadają już teraz opiekunów, bo ich bliscy albo nie żyją, albo wyemigrowali, w tym dniu, zostali upamiętnieni w ten symboliczny sposób" - powiedział we wtorek na konferencji poseł Kukiz'15 Robert Mordak.

Inny z działaczy Kukiz'15, Jan Maniak podkreślił, że w ub. roku radomianie również zbierali znicze na wileński cmentarz. "W ramach podobnej akcji prowadzonej wspólnie z harcerzami, udało się zebrać ponad 600 zniczy, które później zapalono na Rossie" - mówił. Dodał, że radomianie włączają się w akcję "Światełko dla Rossy", prowadzoną od kilku lat przez Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą i Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie. W ub. roku zebrano 7,5 tys. zniczy.

Czytaj tez: Radom polskim zagłębiem smutku? Radni oburzeni programem w TV

Cmentarz na Rossie liczy 250 lat. Przy głównym wejściu na starą Rossę, na małym wojskowym cmentarzyku znajduje się mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, w którego krypcie, obok trumny ze szczątkami jego matki, spoczywa serce Naczelnika Państwa. Wokół mauzoleum znajdują się groby żołnierzy poległych w walkach o Wilno w latach 1918-1919 z bolszewikami oraz mogiły żołnierzy Armii Krajowej poległych w walkach o wyzwolenie Wilna w 1944 roku. Po wojnie część tych nagrobków została rozmyślnie zniszczona. Do dzisiaj zachowały się 72 mogiły AK-owców.

Rossa składa się z kilku części: Starej Rossy, Nowej Rossy i Cmentarzyka Wojskowego z mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego. Na obszarze ponad 10 hektarów jest około 26 tys. nagrobków, pomników, grobowców. Spoczywają tu między innymi profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego, są też groby: archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza, groby dwojga dzieci Stanisława Moniuszki.

Czytaj też: Radom: władze miasta przedstawiły koncepcję nowego stadionu piłkarskiego

Na Rossie pochowani są ojciec litewskiego odrodzenia narodowego Jonas Basanaviczius, malarz i kompozytor Mikalojus Konstantinas Cziurlionis, pisarze Vincas Mykolaitis-Putinas, Balys Sruoga, Petras Cvirka, a także wiele innych osób zasłużonych dla Polski, Litwy i Wilna.

Szacuje się, że rocznie najstarszą nekropolię Wilna odwiedza około 950 tys. turystów, głównie Polaków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.