PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom, Kielce, Lublin, Piotrków: Sejm uczcił rocznicę reaktywacji samorządów miejskich

  • pt/pap    1 grudnia 2016 - 09:45
Radom, Kielce, Lublin, Piotrków: Sejm uczcił rocznicę reaktywacji samorządów miejskich
Sejm przypomniał, że "w 1916 r. okupacyjne władze austro-węgierskie wydały rozporządzenie, reaktywujące samorząd miejski w Radomiu, Kielcach, Lublinie i Piotrkowie (fot.sejm.gov.pl)

• Sejm przyjął uchwałę w sprawie uczczenia 100. rocznicy reaktywacji samorządów miejskich w Radomiu, Kielcach, Lublinie i Piotrkowie.
• Sprawny samorząd, oparty na aktywności wszystkich obywateli, był jednym z największych sukcesów Polski międzywojennej - głosi sejmowa uchwała.
"W okresie I wojny światowej Polacy podjęli starania o odzyskanie niepodległości. Przybrały one formę czynu zbrojnego oraz działań dyplomatycznych na arenie międzynarodowej. Nie mniej ważne okazało się budowanie społeczeństwa obywatelskiego, opartego na samorządzie lokalnym. Nie posiadały go ziemie byłego zaboru rosyjskiego, które w toku działań wojennych znalazły się pod okupacją niemiecką i austro-węgierską" - napisano w uchwale.

Sejm przypomniał, że "w 1916 r. okupacyjne władze austro-węgierskie wydały rozporządzenie, reaktywujące samorząd miejski w Radomiu, Kielcach, Lublinie i Piotrkowie". Na jego mocy - jak napisano - "7 grudnia 1916 r. odbyły się pierwsze - po okresie panowania rosyjskiego - wybory do Rad Miejskich owych miast, w których o składzie magistratu zdecydowali ich obywatele".

Zaznaczono, że "wybory przeprowadzone sto lat temu, stały się ważnym elementem fundamentu, na którym potężny gmach samorządu zbudowała wkrótce Odrodzona Rzeczpospolita".

"Sprawny samorząd, oparty na aktywności wszystkich obywateli bez względu na narodowość i wyznanie, był jednym z największych sukcesów Polski międzywojennej" - głosi uchwała.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - sięgając także w dniu dzisiejszym do najlepszych tradycji tego samorządu - pragnie uczcić 100. rocznicę reaktywacji samorządów miejskich w Radomiu, Kielcach, Lublinie i Piotrkowie" - podkreślili posłowie w uchwale.

Za przyjęciem uchwały głosowało 418 posłów, dwóch wstrzymało się od głosu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.