PARTNER PORTALU
  • BGK

Radomski starosta zaprasza Polaków z Litwy

  • PAP/JL    26 stycznia 2016 - 08:48
Radomski starosta zaprasza Polaków z Litwy
Grupa polskiej młodzieży z Rejonu Solecznickiego na Litwie przyjedzie latem do Polski na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Radomiu. Fot. Pixabay.com

Grupa polskiej młodzieży z Rejonu Solecznickiego na Litwie przyjedzie latem do Polski na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Radomiu. Wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży.
Około dwudziestoosobowa grupa młodych Polaków z Litwy przyjedzie do Radomia w lipcu. Będzie uczestniczyć w licznych imprezach zorganizowanych w Radomiu i innych miejscowościach diecezji radomskiej z okazji Światowych Dni Młodzieży. Weźmie też udział w spotkaniu młodzieży z Ojcem Świętym w Krakowie.

Goście z Litwy będą mieszkać, albo tak jak w poprzednich latach w szkolnych bursach, albo u rodzin z Radomia. Z okazji Światowych Dni Młodzież do diecezji radomskiej przybędą młodzi ludzie z różnych zakątków świata. Spodziewanych jest około 4 tys. pielgrzymów. 

Oficjalna współpraca Starostwa Powiatowego w Radomiu z władzami Rejonu Solecznickiego rozpoczęła się w 2006 r., kiedy podpisano porozumienie o współpracy gospodarczej, kulturalnej i turystycznej. W kolejnych latach powiat radomski wielokrotnie organizował letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży z Rejonu Solecznickiego.

Na wycieczki do Polski przyjeżdżali także tamtejsi emeryci i renciści. Z kolei dzieci z powiatu radomskiego jeździły na spotkania z rodakami na Litwę. Z inicjatywy starostwa kilkakrotnie przeprowadzano również zbiórki darów dla Polaków mieszkających na Litwie.

Rejon Solecznicki znajduje się w południowo-wschodniej Litwie, w okręgu wileńskim. Zamieszkuje go ponad 31 tys. Polaków, co stanowi 80 proc. jego ludności. Główny ośrodek administracyjny w tym rejonie to Soleczniki, miasto 45 km na południe od Wilna. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.