Referendum w Legionowie. Mieszkańcy głosowali ws. metropolii warszawskiej

O godz. 7 w niedzielę w Legionowie rozpoczęło się głosowanie w referendum, w którym mieszkańcy wypowiadali się, czy chcą, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej.
Referendum w Legionowie. Mieszkańcy głosowali ws. metropolii warszawskiej
Wyniki referendum nie będą wiążące dla Sejmu, ale o jego ważności zadecyduje frekwencja (fot.fotolia)

Lokale obwodowych komisji do spraw referendum były otwarte od godz. 7 do 21.

Mieszkańcy odpowiadali tylko na jedno pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?".

By referendum było ważne potrzebna jest przynajmniej 30-procentowa frekwencja, co oznacza, że musiało wziąć w nim udział ok. 12 tys. mieszkańców Legionowa.

Do zakończenia głosowania obowiązywała cisza wyborcza. Zabronione było m.in. zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Decyzja o referendum w Legionowie zapadła na nadzwyczajnej sesji rady miasta 8 lutego.
Prezydent Legionowa podkreślił, wtedy że jego samorząd "był w szoku", że "w XXI wieku, w demokratycznym państwie tak fundamentalne zmiany można prawie 3 mln Polaków fundować bez jakiejkolwiek rozmowy i jakiejkolwiek konsultacji i jakichkolwiek wyliczeń". Chodzi oczywiście o projekt PiS zmian w ustroju Warszawy i stworzeniu metropolii.

Roman Smogorzewski dodał, że jego samorząd przeprowadził wstępne wyliczenia związane z projektem ustawy i "nijak" nie wychodzi lepsza komunikacja za mniejsze pieniądze. Ocenił, że nowy "megapowiat" będzie płacić ponad 100 mln zł dodatkowego "janosikowego".

Przypomnijmy referendum miało się też odbyć w samej Warszawie. Mieszkańcy stolicy mogliby się wypowiedzieć za lub przeciw powiększeniu Warszawy. Wojewoda mazowiecki wstrzymał jednak wykonanie tej uchwały.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Informuje ze dzisiaj doszło do złamania prawo wyborcze w komisji wyborcze w obwodzie 24 w Legionowie - ,które Przewodnicząca komisji wyborcze zmusiła mnie żebym jej obecności postawił krzyżyk oraz prowadziła komisję w tym momencie jak zona załatwiła spraw fizjologiczny / wydalenie moczu / to wszystk...o wydarzyło się w pokoju zony na terenie DPS " Kombatant " legionowo rozwiń

marek krauss, 2017-03-26 17:52:51 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE