Referendum w Legionowie. Mieszkańcy głosowali ws. metropolii warszawskiej

O godz. 7 w niedzielę w Legionowie rozpoczęło się głosowanie w referendum, w którym mieszkańcy wypowiadali się, czy chcą, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej.
Referendum w Legionowie. Mieszkańcy głosowali ws. metropolii warszawskiej
Wyniki referendum nie będą wiążące dla Sejmu, ale o jego ważności zadecyduje frekwencja (fot.fotolia)

Lokale obwodowych komisji do spraw referendum były otwarte od godz. 7 do 21.

Mieszkańcy odpowiadali tylko na jedno pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?".

By referendum było ważne potrzebna jest przynajmniej 30-procentowa frekwencja, co oznacza, że musiało wziąć w nim udział ok. 12 tys. mieszkańców Legionowa.

Do zakończenia głosowania obowiązywała cisza wyborcza. Zabronione było m.in. zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Decyzja o referendum w Legionowie zapadła na nadzwyczajnej sesji rady miasta 8 lutego.
Prezydent Legionowa podkreślił, wtedy że jego samorząd "był w szoku", że "w XXI wieku, w demokratycznym państwie tak fundamentalne zmiany można prawie 3 mln Polaków fundować bez jakiejkolwiek rozmowy i jakiejkolwiek konsultacji i jakichkolwiek wyliczeń". Chodzi oczywiście o projekt PiS zmian w ustroju Warszawy i stworzeniu metropolii.

Roman Smogorzewski dodał, że jego samorząd przeprowadził wstępne wyliczenia związane z projektem ustawy i "nijak" nie wychodzi lepsza komunikacja za mniejsze pieniądze. Ocenił, że nowy "megapowiat" będzie płacić ponad 100 mln zł dodatkowego "janosikowego".

Przypomnijmy referendum miało się też odbyć w samej Warszawie. Mieszkańcy stolicy mogliby się wypowiedzieć za lub przeciw powiększeniu Warszawy. Wojewoda mazowiecki wstrzymał jednak wykonanie tej uchwały.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Informuje ze dzisiaj doszło do złamania prawo wyborcze w komisji wyborcze w obwodzie 24 w Legionowie - ,które Przewodnicząca komisji wyborcze zmusiła mnie żebym jej obecności postawił krzyżyk oraz prowadziła komisję w tym momencie jak zona załatwiła spraw fizjologiczny / wydalenie moczu / to wszystk...o wydarzyło się w pokoju zony na terenie DPS " Kombatant " legionowo rozwiń

marek krauss, 2017-03-26 17:52:51 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE