PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów: Apel radnych Płocka o wycofanie reformy oświaty

 • pt/pap    29 listopada 2016 - 16:34
Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów: Apel radnych Płocka o wycofanie reformy oświaty
Według radnych, obawę budzi "brak oszacowania przez rząd kosztów planowanej reformy dla budżetów samorządowych" (fot.um.plock.pl)

• Radni Płocka (Mazowieckie), głównie głosami PO i PSL, przyjęli we wtorek apel adresowany do Sejmu, Senatu i Ministerstwa Edukacji Narodowej o wycofanie reformy oświaty, z uwagi m.in. na jej koszty oraz grożące nauczycielom zwolnienia.
• Przeciwko uchwale głosowali radni PiS.
"Wdrażanie reformy oświaty w nadmiernym pośpiechu i bez należytego przygotowania wprowadza niepotrzebne zamieszanie wśród uczniów i ich rodziców oraz spowoduje utratę pracy przez wielu nauczycieli, pracowników administracji i obsługi" - podkreślono w apelu.

W uchwale zwrócono uwagę, że według prognoz, tylko w pierwszym roku wygaszania gimnazjów w Płocku pracę może stracić ok. 85 nauczycieli tych placówek oraz ok. 19 nauczycieli szkół podstawowych, a przewidywany koszt odpraw z tym związanych szacowany jest tam w 2017 r. na ok. 2 mln zł.

Według radnych, obawę budzi "brak oszacowania przez rząd kosztów planowanej reformy dla budżetów samorządowych".

"Naszym zdaniem, bez realnego dofinansowania z budżetu państwa, koszty reformy obciążą budżet samorządu, powodując konieczność zaniechania realizacji wielu inwestycji niezbędnych dla mieszkańców naszego miasta" - czytamy w uchwale.

Głosowanie nad przyjęciem apelu poprzedziła dyskusja, z udziałem radnych związanych oświatą, w której ścierały się argumenty za wprowadzeniem obecnej reformy i przeciwko niej.

"Tak ważna reforma strukturalna powinna zostać poprzedzona solidnymi konsultacjami społecznymi" - przekonywała wiceprzewodnicząca rady miasta Płocka Małgorzata Struzik z PSL, nauczycielka. Argumentowała, że obecny system oświaty "zaczyna dopiero rozwijać skrzydła" i przynosi już efekty, co pokazują międzynarodowe badania, wskazując na dobrze wykształconych absolwentów obecnych gimnazjów. Według niej, "środki finansowe, które pochłonie reforma powinny być wydawane racjonalnie na doskonalenie obecnego systemu, a nie na marnotrawienie, na nieznane w wyniku reformy rezultaty edukacyjne".

Radny Marek Krysztofiak z PiS, także nauczyciel, oświadczył, iż apel o wycofanie reformy jest spóźniony, gdyż rozpoczynają się właśnie prace parlamentarne nad proponowanymi zmianami w oświacie. Wypomniał też popierającym uchwałę, że wcześniej, gdy znany był już projekt ustawy, nie chcieli oni dyskutować nad jego zapisami.

"Skoro było tak dobrze, to dlaczego było tak źle?" - pytał, przypominając o protestach nauczycieli z lat poprzednich. Wyliczył też wady dotychczasowego systemu, m.in. odejście od przedmiotowego nauczania i ograniczanie liczby godzin lekcyjnych, w tym historii, a także zwolnienia co roku 6 do 7 tys. nauczycieli w skali kraju oraz brak podwyżek od 2012 r.

Przekonywał, że zwolnienia nauczycieli nie są przesądzone w założeniach reformy, a liczba miejsc pracy w szkołach zależeć będzie w dużej mierze od decyzji samorządu.

"Sytuacja jest naprawdę trudna, bo zwolnienia dotkną nie jednego, nie dwóch, ale stu nauczycieli i w kolejnym roku znowu to się powtórzy. Dlatego ten głos państwa jest bardzo ważny" - oświadczył podczas dyskusji prezydent Płocka Andrzej Nowakowski z PO, nawiązując do apelu radnych.

"Mam świadomość, że priorytetem, podstawą edukacji jest uczeń, ale dzisiaj powinna znaleźć się także troska o nauczycieli, którzy za chwilę usłyszą bardzo trudne słowa i to bez względu na to, ile gimnazjów wygasimy, a ile będziemy przekształcać. Sytuacja będzie równie trudna" - dodał.

We wtorek Sejm rozpatruje w pierwszym czytaniu projekty ustaw wprowadzające reformę edukacji, w tym zmieniającą strukturę szkół na 8-letnie podstawówki, 4-letnie licea i 5-letnie technika oraz dwustopniowe szkoły branżowe, a także przewidującą likwidację gimnazjów. Zmiany te miałyby obowiązywać od roku szkolnego 2017-18.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.