PARTNER PORTALU
  • BGK

Region Polska Południowa: Wspólna sesja sejmików Małopolski i Śląska

  • pt    1 lutego 2016 - 13:45
Region Polska Południowa: Wspólna sesja sejmików Małopolski i Śląska
Z okazji drugiej rocznicy przyjęcia przez rząd Strategii Polski Południowej w Katowicach odbyła się wspólna sesja sejmików śląskiego i małopolsliego (fot.slaskie.pl)

• Z okazji drugiej rocznicy przyjęcia przez rząd Strategii Polski Południowej w Katowicach odbyła się wspólna sesja sejmików województw małopolskiego i śląskiego.
• Radni spotkali się, aby podsumować dotychczasową współpracę i porozmawiać o planach na przyszłość.
– Nabieramy rozpędu w realizacji wspólnych przedsięwzięć. Wspólne zakupy taboru kolejowego – obsługującego połączenia między naszymi województwami i kolejny zaplanowany wspólny przetarg kolejowy to jeden z konkretów Polski Południowej. Do tego wspólnie działamy w Brukseli – w ramach naszego przedstawicielstwa w Brukseli, czyli Domu Polski Południowej razem promujemy nasze regiony w stolicy Europy – mówił o korzyściach Polski Południowej marszałek Małopolski Jacek Krupa.

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa dodał:

– Potencjał obu regionów jest ogromny. Mam tu na myśli nie tylko ich położenie i bazę naukowo-badawczą, ale przede wszystkim kapitał ludzki. Wspólnie możemy więcej i dostrzegają to nie tylko mieszkańcy, ale i inwestorzy, którzy coraz chętniej lokują u nas swoje inwestycje. Europejski Kongres Gospodarczy, największa impreza biznesowa w tej części Europy, której od kilku lat jesteśmy wraz Małopolską współgospodarzami, tylko to potwierdza – przekonuje marszałek Wojciech Saługa.

Strategia Polski Południowej do roku 2020 to pierwsza ze strategii ponadregionalnych w Polsce, która powstała dzięki oddolnej inicjatywie regionów. Założenia do dokumentu zostały przyjęte w grudniu 2011 roku, a dokument został ogłoszony na wspólnej sesji sejmików obydwóch regionów 5 kwietnia 2013 roku. Rząd przyjął Strategię 8 stycznia 2014 roku.

Samorządy województw małopolskiego i śląskiego zdecydowały się na współpracę, by przełamywać stereotypy – współpracować zamiast konkurować. Dzięki kooperacji regiony lepiej przygotowały się do perspektywy finansowej UE 2014-2020 i wcielą w życie wspólne pomysły na wykorzystanie funduszy unijnych w obydwóch regionach.

- Strategia Polski Południowej była też bardzo ważnym atutem w czasie negocjacji regionalnych programów unijnych na lata 2014-2020. Dzięki m.in. temu dokumentowi udało się nam wynegocjować środki znacznie większe niż w poprzedniej perspektywie. Efektami tego będziemy cieszyć wspólnie przez wiele lat – mówił marszałek Jacek Krupa.

Polska Południowa to także podniesienie konkurencyjności obszaru w stosunku do innych regionów Europy – wg ostatnich dostępnych danych udział makroregionu Polski Południowej w polskim PKB przekroczył 20 procent.

Dzięki połączeniu sił pod szyldem Polski Południowej w sektorze badań i rozwoju pracuje łącznie ponad 32,6 tys. osób, co daje drugie miejsce w kraju. Potencjał naukowy ośrodków akademickich obu regionów (to aż 72 uczelnie) gwarantuje, że pozycja w tej kategorii będzie się umacniała.

– Region Polski Południowej ma spore szanse stać się w Polsce liderem – wszystko dzięki swoim ośrodkom naukowym oraz absolwentom kończącym te szkoły. Liczby mówią same za siebie: prawie 8 tys. absolwentów szkół publicznych w 2014 r. w Polsce Południowej, to absolwenci kierunków inżynieryjno-technicznych – w tym w woj. małopolskim jest ich 4 tys. 785 i daje to pierwsze miejsce wśród wszystkich województw. Kolejne miejsca zajmują województwa: mazowieckie – 4 tys. 341 absolwentów, dolnośląskie – 3 tys. 568 i śląskie – 3 tys. 192 – wyliczał marszałek Krupa.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.