PARTNER PORTALU
  • BGK

Resort kultury: wspieramy i będziemy wspierać Malta Festival Poznań

  • gp    3 marca 2017 - 10:55
Resort kultury: wspieramy i będziemy wspierać Malta Festival Poznań
Wniosek o dotację na rok 2017 Fundacja Malta złożyła do MKiDN w ostatnim tygodniu lutego (fot.wikimedia.com, CC BY-SA 3.0)

• Ministerstwo Kultury podał, że wspierał i będzie wspierał Malta Festival Poznań kwotą 300 tysięcy zł rocznie, choć nadal trwa opiniowanie wniosku o wsparcie.
• Malta Festival Poznań to ważna inicjatywa skupiona wokół teatrów plenerowych, która odbywa się od 1991 roku.
Po informacjach mediów, w których zwarto różne opinie o dofinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) inicjatywy Malta Festival Poznań resort Piotra Glińskiego wystosował komunikat. Komunikat publikowano 2 marca.

- 23 lutego 2016 r., w oparciu o wniosek aplikacyjny złożony do Programu Ministra „Wydarzenia artystyczne” (priorytet „Teatr i taniec”) Minister KiDN przyznał Fundacji Malta dotację na realizację 3 kolejnych edycji zadania tj. w roku 2016 – 300 000 zł, w roku 2017 – 300 000 zł, w 2018 – 300 000 zł - zaznaczyło ministerstwo. Warto odnotować, że to około 7 proc. wskazanych kosztów letniej imprezy.

Urzędnicy resortu akcentowali w dokumencie, że w roku 2016 w trybie dofinansowania z jakiego korzysta Malta Festival zostało wspartych wiele innych imprez, np.: Festiwal Mozartowski w Warszawskiej Operze Kameralnej, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Nowe Epifanie organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II, Krakowskie Reminiscencje Teatralne Stowarzyszenia Rotunda, Festiwal Witolda Lutosławskiego.

- Zgodnie z procedurami obowiązującymi w MKiDN w umowie zawartej w 2016 r. dotyczącej pierwszego roku realizacji zadania wpisana została całkowita kwota przyznanego dofinansowania wraz z podziałem na poszczególne lata. Dotacja na rok 2016 została przekazana i rozliczona na podstawie rzeczonej umowy. Dotacje na dwa kolejne lata przekazywane będą na podstawie odrębnych umów, zawieranych na każdą z planowanych edycji osobno, w oparciu o szczegółowe informacje merytoryczne i finansowe konkretyzujące projektowany kształt imprezy - dodawał resort kultury.

Wniosek o dotację na rok 2017 Fundacja Malta złożyła do MKiDN w ostatnim tygodniu lutego. Zawiera on obszerne omówienie programu edycji festiwalu na rok 2017, w tym informację, że pod kierunkiem Olivera Frljicia i Gorana Injacia realizowany będzie Idiom „Bałkany”. Idiomy to oś centralna tematyki kulturalnego przedsięwzięcia.

- Cały 89-stronicowy dokument jest obecnie analizowany przez Departament Mecenatu Państwa MKiDN, także pod kątem jego zgodności z wnioskiem aplikacyjnym i regulaminem priorytetu, co jest niezbędnym warunkiem podpisania umowy na kolejną transzę dofinansowania. Tym samym sugestia, jakoby zostało ono już uruchomione jest nieprawdziwa - dookreślił resort.

Malta Festival Poznań

Festiwal, który stara się o dofinansowanie to cykliczna, artystyczna impreza określana czasami jako "najważniejsze wydarzenie artystycznych Europy Środkowo-Wschodniej." Ma długą tradycję, która sięga pierwszej edycji jeszcze realizowanej w 1991 roku.

Skupia się na plenerowych pokazach artystycznych i teatralnych a od 2010 roku rdzeniem tematycznym festiwalu są idiomy. Rozumiane jako tematy istotne dla zrozumienia współczesnego świata.

Dyrektorem Malta Festival Poznań jest Michał Merczyński, a w ramach ubiegłych edycji wystąpili na nim: teatr Royal de Luxe (Francja, występ w 1996 roku), Mabou Mines (USA, w 2004 roku), czy La Fura Dels Baus (Hiszpania, edycja poznańskiego festiwalu w 2011).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.