PARTNER PORTALU
  • BGK

Rocznica chrztu Polski, Zgromadzenie Narodowe: W Poznaniu odsłonięto tablicę pamiątkową

  • PAP/AT    15 kwietnia 2016 - 14:56
Rocznica chrztu Polski, Zgromadzenie Narodowe: W Poznaniu odsłonięto tablicę pamiątkową
W odsłonięciu tablicy uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda oraz marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski (fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)

• Na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich odsłonięto tablicę upamiętniającą posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.
• Zgromadzenie odbyło się w Poznaniu z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości.
Po raz pierwszy w historii Zgromadzenie Narodowe odbyło się poza Warszawą. W odsłonięciu tablicy uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda oraz marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Na tablicy umieszczonej w ogrodzie sąsiadującym z Centrum Kongresowym MTP znajduje się napis: "Tablica upamiętniająca Zgromadzenie Narodowe zwołane w celu wysłuchania orędzia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich w ramach Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Poznań, 15 kwietnia 2016 r."

W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok głowy państwa i parlamentarzystów, wzięli udział m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu jest jednym z najważniejszych elementów trwających od czwartku (14 kwietnia) w Wielkopolsce centralnych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. W czwartek uroczystości odbywały się w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim.

W sobotę na Inea Stadionie w Poznaniu odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne, uroczysta msza św. z udziałem legata papieskiego i premiera musicalu "Jesus Christ Superstar" - w wydarzeniu udział ma wziąć ponad 34 tys. osób.

Według historyków 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.