PARTNER PORTALU
  • BGK

Rocznica utworzenia Szarych Szeregów: Uroczystości z apelem pamięci, ale jest kompromis

  • pt    26 września 2016 - 15:35
Rocznica utworzenia Szarych Szeregów: Uroczystości z apelem pamięci, ale jest kompromis
Cmentarz Łostowicki w Gdańsku, 27 września 2015 roku. 76. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów (fot.gdansk.pl)

• MON zgodziło się, by w odniesieniu do ofiar lotniczego wypadku pod Smoleńskiem nie używać słowa „polegli” – informuje Jerzy Grzywacz, Prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
• Chodzi o apel pamięci, jaki zostanie wygłoszony podczas wtorkowych obchodów uroczystości rocznicowych utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów odbędą się w związku z tym z asystą wojskową.
- To krok w dobrą stronę. Mały, ale znamienny. Mam nadzieję, że świadczy on o tym, że w MON zaczyna zwyciężać zdrowy rozsądek. Mam nadzieję, że doprowadzi to do tego, iż wątek smoleński w ogóle zniknie z Apelu. Będzie to też korzystne dla pamięci o ofiarach tego tragicznego wypadku – komentuje zmianę decyzji prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

77. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów w Gdańsku miała się odbyć bez asysty wojskowej. Kombatanci nie chcieli, by mówiono o "poległych" w kontekście katastrofy lotniczej podczas oddawania hołdu poległym w latach 40. w czasie II wojny światowej.

W związku ze zgodą MON na zmianę treści apelu, uroczystości odbędą się w asyście wojsk (27 września o godz. 17.00 na Cmentarz Łostowicki - ściana pamięci w kwaterze Armii Krajowej).

- Cieszy mnie kompromis i asysta wojska, bo ona się kombatantom po prostu należy. Nie zmieniłem jednak zdania co do rozmowy, którą chciałbym odbyć w pierwszej połowie października ze środowiskami kombatanckimi, bowiem jestem przekonany, że wątek smoleński w apelach pamięci jest nadużyciem – dodaje prezydent Adamowicz.

Czytaj też: Prezydenci miast w opozycji PIS. Wojna czy przeciąganie liny wyborczej?

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Grzegorz Rodziewicz, 2016-09-26 19:17:52

    Prezydent Ostrowia walczy o zatrzymanie młodych, o inwestycje. Brawo. Szlag trafia, co wyprawiają niedołęgi od lewych interesów. Natomiast jest prawdą, że rocznica jest dla jubilatów i nigdy nie powinno się do czyjejś rocznicy wciskać kogoś innego. Można natomiast wspomnieć, o ile coś ich łączy. Dop...uszczalne jest zgłoszenie spokojne i delikatne, nie psując powietrza, jak w wydaniu niedowarzonego PA.  rozwiń