PARTNER PORTALU
 • BGK

RPO: nieprawidłowości w dps-ach i areszcie na Warmii i Mazurach

 • PAP/JS    6 grudnia 2016 - 19:03
RPO: nieprawidłowości w dps-ach i areszcie na Warmii i Mazurach
Rzecznik Praw Obywatelskich jest od tego, by wspierać obywateli w rozwiązywaniu problemów przed organami władzy państwowej czy administracji lokalnej. (Adam Bodnar, RPO. fot. www.rpo.gov.pl)

Brak dostosowania dla niepełnosprawnych, nieosłonięte miejsca sanitarne, przymusowe oddawanie odzieży prywatnej - to nieprawidłowości, jakie stwierdzili kontrolerzy RPO w placówkach odosobnienia na Warmii i Mazurach.
W Olsztynie odbyła się konferencja regionalna na temat Krajowego Mechanizmu Prewencji (KMP). KMP to zespół ekspertów: prawników, pedagogów, socjologów i lekarzy, którzy badają sytuację w miejscach odosobnienia, tam gdzie ludzie przebywają bez własnej woli. Chodzi o areszty śledcze, zakłady karne, domy pomocy społecznej, szpitale psychiatryczne, schroniska dla nieletnich i izby wytrzeźwień.

"Przemoc, agresja, zachowania, które mogą skutkować zadawaniem bólu, cierpienia zdarzają się nie tylko +w ciemnej ulicy+, ale wszędzie tam, gdzie +nikt nie widzi+, za zamkniętymi drzwiami miejsc, gdzie przebywają osoby nie własnej woli. Wszędzie tam prewencyjne kontrole prowadzi Krajowy Mechanizm Prewencji" - powiedział uczestniczący w olsztyńskiej konferencji zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Krzysztof Olkowicz.

Dodał, że Rzecznik Praw Obywatelskich jest od tego, by wspierać obywateli w rozwiązywaniu problemów przed organami władzy państwowej czy administracji lokalnej.

"Uznajemy, że tortury to nie tylko celowe zadawanie bólu, by wymusić na kimś zeznania w swojej sprawie czy w sprawie innej osoby, ale że jest to zadawanie wszelkiego bólu, cierpienia przez urzędników państwowych bezpośrednio czy za ich zgodą domniemaną osobom, które są zatrzymane" - mówił Olkowicz.

Według RPO w Polsce jest 1,8 tysiąca miejsc odosobnienia i muszą być one regularnie i niespodziewanie kontrolowane.

Z kontroli przeprowadzonych przez ekspertów z Krajowego Mechanizmu Prewencji w 2015 i 2016 r. wynika, że na Warmii i Mazurach nieprawidłowości dotyczą domów pomocy społecznej, aresztu śledczego, pogotowia socjalnego czy izby dziecka.

Według ekspertów, w dps-ach podopieczni nie zapoznawali się z regulaminem osób ubezwłasnowolnionych i umieszczonych na mocy postanowienia sądu, mimo że ich stan psychofizyczny umożliwiał zrozumienie sensu składanych deklaracji. Ponadto kontrolerzy stwierdzili, że przy łóżkach pacjentów leżących na stałe, nie było dzwonków przyzywających personel placówki.

Były także sytuacje, że wobec osób ubezwłasnowolnionych i umieszczonych w dps na wniosek opiekunów prawnych, w dokumentacji brakowało postanowienia sądu w tej sprawie. W jednym z dps-ów to mieszkańcy placówki byli angażowani do czynności pielęgnacyjnych wobec swoich współmieszkańców, bo brakowało opiekunów.

Przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji zwracają uwagę, że areszty śledcze i zakłady karne nie są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tak jest w jednym z aresztów na Warmii i Mazurach, mimo iż był on wskazany dla tymczasowo aresztowanych i skazanych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ponadto kącik sanitarny w celi monitorowanej nie miał funkcji maskowania sfer intymnych w zainstalowanej kamerze. W celi izolacyjnej kącik sanitarny był nieosłonięty. Osadzeni nie mieli możliwości wynoszenia zimnych napojów na place spacerowe w porze letniej.

W policyjnej izbie dziecka, podopieczni mogli się widzieć z bliskimi tylko w obecności policjanta, a pomieszczenia izby nie były dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pogotowiu socjalnym z izbą wytrzeźwień pacjenci oddawali przymusowo odzież, nie było całodobowej obsady lekarskiej, a w apteczce znajdowały się przeterminowane leki.

Krajowy Mechanizm Prewencji działa na mocy postanowień Protokołu fakultatywnego do Konwencji ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur. Każde państwo strona Konwencji ma obowiązek utworzyć Krajowy Mechanizm Prewencji. W Polsce od 2008 roku zadanie to powierzono Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Starsza, 2016-12-07 13:00:45

  Nareszcie może prawidłowa kontrola, bo nie mozna traktowaś obywatela jak śmieci..