PARTNER PORTALU
 • BGK

Ruszają nowe studia: Zarządzanie miastem

 • pt    7 lipca 2017 - 12:53
Ruszają nowe studia: Zarządzanie miastem
W planie studiów są wykłady, zajęcia, warsztaty dotyczące m.in. budowania strategii rozwoju miasta, miejskiego systemu e-administracji, modeli partycypacji społecznej, zarządzania finansami miasta (fot.wroclaw.pl)

Wrocławski Uniwersytet Ekonomiczny otwiera nowy kierunek - interdyscyplinarne, podyplomowe studia zarządzanie miastem. Patronat nad projektem objęła Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Roczne studia z zakresu Zarządzania Miastem prowadzone będą na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Inicjatorami powołania nowego kierunku są naukowcy specjalizujący w badaniu procesów i zjawisk obejmujących funkcjonowanie miast.

- Od kilkunastu lat zajmujemy się problematyką rozwoju miast, podnoszenia ich innowacyjności i znajdywania dróg do sukcesu jego użytkowników: mieszkańców, przedsiębiorców, studentów wchodzących na rynek pracy - mówi prof. Małgorzata Pięta-Kanurska. - Poszukujemy odpowiedzi na palące problemy miejskie, na przykład, co sprawia, że miasta odnoszą sukces gospodarczy? Jakie sektory gospodarki miasta przynoszą najbardziej nowoczesne i najlepiej płatne miejsca pracy?

Jakie są wyzwania dla mieszkańców, przedsiębiorców, a także dla zarządzających miastem? Co przynosi rewitalizacja? Jak funkcjonuje transport miejski w metropoliach o najwyższej jakości życia, np.: w Kopenhadze czy Wiedniu? Tych pytań jest dużo więcej.

Pomysłodawcy nowego kierunku zaznaczają, że pracownicy administracji miejskiej mają szansę rozszerzenia swojej wiedzy z zakresu funkcjonowania miast oraz nauczenia się aktywnego i nowatorskiego rozwiązywania problemów miejskich.

Ale program skierowany jest do tych wszystkich osób, które chcą zrozumieć miasto, aktywnie w nim działać i rzeczywiście zmieniać swoje otocznie.

W planie studiów są wykłady, zajęcia, warsztaty dotyczące m.in. budowania strategii rozwoju miasta, miejskiego systemu e-administracji, modeli partycypacji społecznej, zarządzania finansami miasta.

Społecznicy i przedsiębiorcy z doświadczeniem

- Potrzebujemy dobrze wykształconych ludzi, rozumiejących procesy kształtujące miasto, potrafiących podejmować innowacyjne i kreatywne decyzje. W tym sensie są to studia dla społeczników, liderów ruchów miejskich. Wiedza i zrozumienie zasad funkcjonowania miasta przyczynia się do budowy kapitału lokalnego, do jego aktywności i partycypacji w kształtowaniu przyszłości swojego miasta - mówi prof. Małgorzata Pięta-Kanurska.

Prof. Pięta-Kanurska akcentuje, że to także miejsce spotkania ludzi z wielu środowisk, nawiązywania nowych kontaktów biznesowych, budowania relacji. Planuje się, że zajęcia dotyczące wybranych tematów np. klastry poprowadzą biznesmeni-praktycy.

Programowi Podyplomowego Zarządzania Miastem na Uniwersytecie Ekonomiczny patronuje Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. To instytucja, która od ponad 10 lat wspiera władze Wrocławia w pozyskiwaniu inwestorów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • ekonomista., 2017-07-08 14:42:35

  Porządne wykształcenie ekonomiczne czyni człeka mądrego, a nowe kierunki uczynią z człeka, że będzie rządził w/g widzimisię swego!
 • jancz, 2017-07-08 11:37:09

  Oj naiwni, najpierw studenci a potem absolwenci tego kierunku! Oby, oby... znaleźli zatrudnienie. Przecież w samorządach od zawsze zatrudnia się na zasadzie czyj on jest? kto za nim stoi? którego radnego trzeba przekupić by był "za"? Ważne, że wykładowcy będą mieć zajęcia, czyli godziny, p...ensa, etaty i wynagrodzenia.  rozwiń