PARTNER PORTALU
  • BGK

Rybnik stworzył klaster dla innowacji technologicznych

  • pt    12 kwietnia 2016 - 08:57
Rybnik stworzył klaster dla innowacji technologicznych
Umowę w sprawie klastra podpisało dwanaście podmiotów (fot.rybnik.eu)

• Współpraca pomiędzy sferą nauki i biznesu ma w Rybniku rozwijać się dzięki podpisanej umowie partnerstwa Klastra Centrum Innowacji Technologicznych.
• Stworzyło go dwanaście podmiotów: firm, uczelni i rybnicki samorząd.
Klaster będzie tworzyć innowacyjną sieć współpracy podmiotów działających w celu wspierania rozwoju miasta i całego regionu. Jego powstanie jest oddolną inicjatywą przedsiębiorców. Miasto Rybnik przystąpiło do niej i będzie aktywnie wspierać działalność klastra.

W spotkaniu, podczas którego podpisano umowę, uczestniczył prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz przedstawiciele przedsiębiorstw, uczelni wyższych, instytucji badawczo-rozwojowych.

Umowę sygnowało 12 podmiotów – firmy założycielskie klastra, chcące rozwijać transfer wiedzy i technologii w branży energetycznej i budowlanej, Izba Przemysłowo-Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

W praktyce klaster będzie dążył do budowania współpracy pomiędzy podmiotami działającymi w jego ramach, realizacji wspólnych przedsięwzięć gospodarczych i społecznych czy wspólnych projektów badawczo-rozwojowych.

– Będziemy dobrym przykładem, w jaki sposób można dzisiaj współpracować, wymieniać się doświadczeniami i powodować, że życie gospodarcze miasta, regionu rozwija się dynamicznie, bardziej twórczo. Wierzę, że mieszkańcy będą mogli odczuć z tego wielki pożytek – powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 Na potrzebę współpracy wskazują także środowiska biznesowe:

– Spotkania, które mieliśmy okazję odbyć kilka tygodni temu pokazały, że jest w Rybniku sporo do zrobienia w zakresie odnawialnych źródeł energii czy innowacyjności. Rybnikowi udało się zostać miastem-symbolem kultury, mamy np. dobre kabarety, muzykę i każdy kojarzy Rybnik z centrum kulturowym. Bardzo bym sobie życzył, by za jakiś czas to samo mówiono o nas w kontekście innowacyjnych rozwiązań technologicznych – mówił przedsiębiorca Wojciech Tesarczyk, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.

 Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i inicjatyw gospodarczych, integracja środowiska społeczno-gospodarczego regionu, organizacja działań edukacyjnych, realizacja zadań wspierających innowacje, działania na rzecz budowy społeczeństwa opartego na wiedzy – to niektóre z obszarów planowanej działalności klastra.

– Nauka, gospodarka samorząd – ten trójkąt jest bardzo ważny. Dzisiejszy uniwersytet to uczelnia społecznie odpowiedzialna, która współpracuje z otoczeniem i z którą otoczenie chce współpracować. Z tej dwukierunkowej współpracy są korzyści dla społeczeństwa – wskazywał prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.