PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd omówi działania po nawałnicach

  • PAP/AT    21 sierpnia 2017 - 11:29
Rząd omówi działania po nawałnicach
Posiedzenie rządu (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Podczas posiedzenia rządu, które odbędzie się w czwartek (24 czerwca) ministrowie zapoznają się m.in. z informacją ws. działań podejmowanych w związku z sytuacją powstałą w wyniku nawałnic.
• W czwartek w południe zebrać ma się rząd.

• Ministrowie zapoznają się m.in. z informacją szefa MSWiA ws. działań podejmowanych w związku z sytuacją powstałą w wyniku nawałnic, które w sierpniu przeszły przez Polskę i pomocy udzielanej poszkodowanym.

• Rząd ma też debatować nad przygotowanym przez resort zdrowia projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej.

• Ministrowie wysłuchają też informacji na temat stanu przygotowania i wprowadzenia zmian w systemie opieki zdrowotnej w zakresie sieci szpitali.

W pierwszej połowie sierpnia - szczególnie w nocy z 11 na 12 sierpnia - nad Polską przeszły nawałnice, które spowodowały liczne zniszczenia. Bilans ofiar śmiertelnych wynosi sześć osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. Poszkodowanych zostało 54 osób, w tym 15 strażaków. Usuwając skutki nawałnic strażacy interweniowali już blisko 23 tys. razy, najczęściej na Kujawach i Pomorzu, w Wielkopolsce, na Pomorzu oraz na Dolnym Śląsku. Uszkodzonych zostało ponad 4 tys. budynków, z czego ponad 3 tys. to budynki mieszkalne.

W sobotę premier Beata Szydło informowała, że do końca miesiąca szkody wyrządzone przez nawałnice będą oszacowane, natomiast we wrześniu będą wpływały na konta ludzi pieniądze na odbudowę domów. "To jest ta druga transza pomocy, ponieważ ta pierwsza pomoc już została uruchomiona" - zaznaczyła.

Szefowa rządu zapowiedziała też, że akcja usuwania skutków nawałnic zostanie podsumowana po jej zakończeniu i zostaną wyciągnięte wnioski. "Dla mnie ważne jest też to, ażeby z tych doświadczeń móc przygotować takie rozwiązania, które będą na przyszłość pomagały" - dodała.

Z kolei szef MSWiA Mariusz Błaszczak po sobotnim spotkaniu ws. sytuacji po nawałnicach, które odbyło się w Chojnicach (woj. pomorskie) mówił, że rządowi "zależy nam na tym żeby w sposób maksymalnie szybki naprawić te szkody, które wyrządziła natura".

Czytaj też: Rząd wyasygnował 40 mln zł na pomoc po nawałnicach

Zwrócił ponadto uwagę na ostatnio podjęte decyzje rządu, m.in. w kwestii podniesienia wysokości wsparcia dla poszkodowanych przez nawałnicę. Chodzi o wsparcie na odbudowę budynków mieszkalnych ze 100 do 200 tys. zł.

"Wsparcie również skierowane szczególnie do rolników. Dotychczas była pewna luka i polegała ona na tym, że budynki gospodarcze nie były objęte wsparciem finansowym objętym przez rząd" - wskazał. Podkreślił jednak, że "od tego zdarzenia również do 100 tys. zł otrzymają rolnicy". "Oczywiście w sytuacji, w której uruchomienie pomocy zostanie poprzedzone oszacowaniem strat" - zaznaczył.

Kolejna zmiana - jak mówił Błaszczak - polega na tym, że dzięki zaangażowaniu urzędników z Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, to nie rzeczoznawcy tylko urzędnicy pracujący w komisjach będą błyskawicznie szacowali szkody.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.