PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd sprzyja Katowicom w zabiegach o szczyt klimatyczny COP24

  • MIW    6 marca 2017 - 12:14
Rząd sprzyja Katowicom w zabiegach o szczyt klimatyczny COP24
pPołączone ze Spodkiem nowoczesne Międzynarodowe Centrum Kongresowe mogłoby by być miejscem szczytu w Katowicach. (fot. mat. PTWP)

Trzeba pokazać Polskę jako kraj z dobrym węglem, który stosuje dobre technologie do jego spalania – mówi wprost minister środowiska Jan Szyszko w kontekście Szczytu Klimatycznego COP24 w 2018 roku. O prawo organizacji tej prestiżowej imprezy walczą Gdańsk i Katowice. Ostatecznie kandydatury zainteresowanych miast ocenią przedstawiciele Sekretariatu Konwencji Klimatycznej ONZ.
Wiosną do Polski przyjadą przedstawiciele Sekretariatu Konwencji Klimatycznej ONZ, by zapoznać się z kandydaturami miast zabiegających o możliwość organizacji w przyszłym roku Szczytu Klimatycznego COP24. Do tej pory kandydatury oficjalnie zgłosiły Katowice i Gdańsk.

W tym drugim mieście pod koniec lutego zorganizowano nawet dwudniowe Klimatyczne Forum Metropolitalne, podczas którego prezentowane były doświadczenia miast oraz gmin obszarów metropolitalnych w zakresie działań adaptacyjnych w związku ze zmianami klimatycznymi. Przy tej okazji przedstawiciele miasta przekonywali, że to właśnie Gdańsk jest najlepszą lokalizacją dla Szczytu Klimatycznego. - Najczystsze powietrze w kraju, na który mają m.in. wpływ liczne działania władz, zaplecze infrastrukturalne i doświadczenie w organizacji wielkich wydarzeń - to argumenty Gdańska w wyścigu o organizację szczytu klimatycznego ONZ w grudniu przyszłego roku.

Podobny lobbing prowadzą rzecz jasna także samorządowcy i przedstawiciele biznesu z Katowic. Na razie ich argumenty bardziej przekonują członków rządu. Pozytywnie pomysł zorganizowania COP24 ocenili już zarówno wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, jak też minister środowiska Jan Szyszko.

- Sądzę, że dobrym miejscem byłby Śląsk. Uważam, że trzeba pokazać Polskę jako kraj z dobrym węglem, który stosuje dobre technologie do jego spalania. Jako kraj, który dzięki swojej specyfice może zapewnić, że jest w stanie osiągnąć neutralność klimatyczną dzięki lasom, których coraz więcej nam przyrasta – powiedział minister Szyszko w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl, choć zastrzegł, iż decyzja w tej sprawie należy do Sekretariatu Konwencji Klimatycznej ONZ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.