PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzecznik Praw Dziecka: Nie bójcie się myśleć i wyrażać własnych opinii

  • PAP/JL    31 sierpnia 2016 - 10:00
Rzecznik Praw Dziecka: Nie bójcie się myśleć i wyrażać własnych opinii

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak zachęca uczniów do aktywności społecznej i samodzielnego myślenia. Fot. Brpd.gov.pl (Jola Lipka)

Nie bójcie się myśleć oraz wyrażać własnych opinii. Pamiętajcie o szacunku do drugiej osoby oraz podstawowych zasadach demokracji, które obowiązują również w szkole – napisał rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście z okazji rozpoczęcia roku szkolnego.
„Szkoła bez wątpienia jest jednym z miejsc, w którym prawa człowieka, w tym prawa dziecka i prawa ucznia, powinny być szanowane z najwyższą troską” – pisze Marek Michalak w liście do uczniów.

„Nie bójcie się myśleć oraz wyrażać własnych opinii i emocji. Nie wstydźcie się własnego ja, pamiętając jednocześnie o szacunku do drugiej osoby oraz podstawowych zasadach demokracji, które obowiązują również w szkole” – dodał rzecznik.

Zachęcił także do budowania szkolnych społeczności – „nie tylko tych wirtualnych – w internecie, ale przede wszystkim opartych na codziennym dialogu, współpracy, zrozumieniu”.

„Aktywnie upominajcie się o Wasze miejsce w szkole, dowodami zaangażowania przekonujcie wychowawców i nauczycieli, że warto Wam zaufać. Współdecydujcie o sobie – począwszy od wyboru szkolnej wycieczki po zapisy szkolnego statutu” – namawia Marek Michalak.

Zachęca też do dyskutowania o prawach dziecka i prawach ucznia oraz upominania się o nie.

Marek Michalak zaprosił także wszystkich uczniów do wspólnego projektu. „Podejmijcie #wyzwanierzecznikaprawdziecka, zróbcie coś wyjątkowego dla siebie lub społeczności szkolnej, a na koniec roku wybiorę i nagrodzę najciekawsze wyzwania” – zachęca. Jak dodaje, nie stawia ograniczeń. Realizacją wyzwania będą np. spektakularna poprawa wyników w nauce, szkolny wolontariat czy aktywna promocja praw dziecka w szkole.

Więcej informacji można znaleźć na stronie poświęconej projektowi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.