PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzecznik Praw Dziecka pyta MEN o trzylatki

  • pt    26 stycznia 2016 - 13:03
Rzecznik Praw Dziecka pyta MEN o trzylatki
Rzecznik Praw Dziecka jest zaniepokojony sytuacją trzylatków, które będą ubiegać się o miejsce w przedszkolu na rok szkolny 2016/2017 (fot.brpd.pl)

• Rzecznik Praw Dziecka jest zaniepokojony sytuacją trzylatków, które będą ubiegać się o miejsce w przedszkolu na rok szkolny 2016/2017.
• Zdaniem RPD obowiązek zapewnienia sześciolatkom edukacji przedszkolnej może spowodować zmniejszenia miejsc dla trzylatków w przedszkolach.
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak skierował do Anna Zalewskiej szefowej MEN list z pytaniem: - Czy obowiązek zapewnienia sześciolatkom edukacji przedszkolnej nie spowoduje zmniejszenia liczby miejsc dla 3-letnich dzieci?

W wystąpieniu do szefowej resortu edukacji RPD podkreśla, że wiek przedszkolny jest szczególnie ważnym okresem w rozwoju dziecka i powinien być nieodłącznie związany z edukacją przedszkolną - jako czynnikiem harmonijnego rozwoju dziecka, w obszarze fizycznym, poznawczym, społecznym i emocjonalnym.

- Edukacja przedszkolna powinna być zatem rozumiana i traktowana - również w polityce oświatowej państwa i samorządu terytorialnego - jako prawo przysługujące każdemu dziecku – pisze Marek Michalak.

Rzecznik Praw Dziecka ze szczególnym niepokojem odnosi się do sytuacji dzieci w wieku 3 lat, które będą ubiegać się o miejsce w przedszkolu w trakcie tegorocznego postępowania rekrutacyjnego.

Przypomnijmy, ustawą z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw został wprowadzony obowiązek szkolny od 7. roku życia oraz obowiązek dziecka w wieku 6 lat do odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.

- Nasuwają się pytania: czy zmiany te nie spowodują negatywnych konsekwencji w zakresie zapewnienia najmłodszym dostępu do edukacji przedszkolnej, czy obowiązek zapewnienia sześciolatkom edukacji przedszkolnej nie spowoduje zmniejszenia miejsc dla trzylatków w przedszkolach, czy skutkiem zmian w nie będzie pogłębienie nierówności w dostępie do edukacji przedszkolnej dzieci najmłodszych? - pyta Michalak.

Jak przypomina, znowelizowane w 2009 r. przepisy ustawy o systemie oświaty przełożyły się na wzrost wskaźnika upowszechnienia wychowania przedszkolnego w kolejnych latach szkolnych. Z danych pochodzących z Systemu Informacji Oświatowej wynika, że w roku szkolnym 2011/2012 ok. 61 proc. dzieci w wieku trzech i czterech lat było objętych edukacją przedszkolną, natomiast w roku szkolnym 2014/2015 — ok. 71,5 proc.

Nadal jednak niezadowalający jest dostęp dzieci trzyletnich do przedszkola oraz fakt występowania dysproporcji w tym zakresie w zależności od ich miejsca zamieszkania. Z danych za rok szkolny 2014/2015 wynika, że w mieście ok. 75,4 proc. trzylatków było objętych edukacją przedszkolną, a na wsi tylko 48 proc.

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Minister Edukacji Narodowej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Rodzic, 2016-03-01 19:56:12

    Czy te działania rządu nie są niezgodne z konstytucją? Kosztem uprzywilejowania sześciolatków odmawia się praw trzylatkom. Samo wyrażenie zaniepokojeni przez Rzecznika to stanowczo zbyt mało.
  • A. Koza, 2016-01-27 05:20:21

    Edukacja przedszkolna powinna być obowiązkowa od 3 roku. Od decyzji rodziców powinno zależeć, gdzie dziecko ten obowiązek spełnia.