PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzecznik praw dziecka z apelem do uczniów: wypoczywajcie bezpiecznie i podejmujcie mądre decyzje

  • PAP/KDS    22 czerwca 2017 - 12:22
Rzecznik praw dziecka z apelem do uczniów: wypoczywajcie bezpiecznie i podejmujcie mądre decyzje
Marek Michalak przed wakacjami skierował do uczniów list (fot. brpd.gov.pl)

Dzień przed zakończeniem roku szkolnego rzecznik praw dziecka Marek Michalak skierował do uczniów list. Zaapelował w nim do młodych ludzi, by podejmowali mądre decyzje oraz byli odpowiedzialni za siebie i bliskich. - Życzę dużo słońca i uśmiechu! Wypoczywajcie bezpiecznie!" - napisał Michalak.
Michalak w liście zwrócił szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa podczas wypoczynku. "Moi drodzy, bezpieczeństwo to nie puste hasło, slogan czy internetowy hasztag, który wymyślili dorośli, aby uprzykrzyć wam wakacje. Za tym słowem kryje się najwyższa troska o to, aby wasz - nie ma co ukrywać - najlepszy czas w roku, upłynął bez niepotrzebnych problemów" - zaznaczył.

Zdaniem RPD w nadchodzące wakacje aktualne pozostają hasła kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka - "Odwaga ratuje życie". "Odwaga to nie brak strachu przed skokiem do nieznanej wody, to przede wszystkim umiejętność podejmowania mądrych decyzji, zdolność do asertywnych postaw, odpowiedzialność za siebie i bliskich" - podkreślił.

"Pamiętajcie, że wokół macie dorosłych, których zawsze możecie poprosić o pomoc. Warto słuchać ich rad, rozmawiać, nie dąsać się, że czegoś zabraniają. Ich też, kilka lub kilkanaście lat wcześniej, ktoś ostrzegał przed wakacyjnymi niebezpieczeństwami" - napisał Michalak.

Rzecznik zaapelował do dorosłych "o stworzenie podczas wakacji możliwie najlepszych warunków do wypoczynku dzieci". "Niezależnie, czy bawią się na placach zabaw (pamiętajmy o stanie technicznym!), czy pod opieką wychowawców na koloniach i obozach (wierzę, że dacie radę jak co roku!) - dorośli mają obowiązek respektować prawa najmłodszych, a te zaczynają się od ludzkiego szacunku" - podkreślił.

"Szukam wakacyjnych liderów. Nie muszą być najwięksi i najsilniejsi, dobrego lidera cechuje przede wszystkim mądrość i odpowiedzialność za członków grupy. Lider to ktoś, kto wstawi się za słabszym, zareaguje na krzywdę innych, dostrzeże niebezpieczeństwo, powie +nie+ zbędnemu ryzyku. Czy są wśród Was tacy? Nie mam wątpliwości, że tak!" - napisał rzecznik.

Michalak przypomniał, że w razie potrzeby uczniowie mogą skorzystać z bezpłatnej linii Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.