PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzecznik Praw Obywatelskich: Samorządy pełnią ważną rolę w temacie migracji czy uchodźców

  • PAP/MN    19 września 2017 - 16:15
Rzecznik Praw Obywatelskich: Samorządy pełnią ważną rolę w temacie migracji czy uchodźców
Adam Bodnar złożył wizytę na Pomorzu Zachodnim. (fot. RPO)

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar rozpoczął we wtorek (19 września) w Szczecinie czterodniową wizytę na Pomorzu Zachodnim. W planach ma spotkania z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi z regionu.
• RPO stara się zorganizować otwarte, 2-3-godzinne spotkania z organizacjami pozarządowymi.

• Według Bodnara w Polsce występuje duży problem w dyskusji na temat wielokulturowości, przy czym widać rozdźwięk w tym temacie między polityką centralną a lokalną.

 

• Rzecznik twierdzi, że samorządy mają ważną rolę do odegrania w temacie migracji, uchodźców czy mniejszości narodowych, szczególnie w obliczu braku takiej polityki ze strony rządu. 

W planach RPO są spotkania z zachodniopomorskimi organizacjami pozarządowymi m.in. ze Stargardu, Gryfic, Drawska Pomorskiego i Gryfina.

"To, co jest najważniejsze w takich spotkaniach, to kwestia dotarcia i zrozumienia problemów lokalnych tak, aby obywatele mieli swojego rzecznika, który upomina się o ich prawa i tematy, które być może nie zawsze są wystarczająco reprezentowane na szczeblu centralnym" - powiedział dziennikarzom w Szczecinie Bodnar.

"W każdym z tych ośrodków staramy się zorganizować otwarte spotkanie 2-3-godzinne z organizacjami pozarządowymi, które wcześniej dostają informacje o tych spotkaniach. Czasami są też na nich zwyczajni mieszkańcy, którzy przychodzą z problemami" - dodał RPO.

Czytaj też: Przyjmowanie imigrantów? Prezydenci dużych miast są otwarci

"Oprócz tego staramy się także odwiedzić różne miejsca, które uznajemy za istotne z punktu widzenia praw człowieka, bądź uczestniczyć także w debatach, które do praw człowieka się odnoszą. Cieszę się, że moja wizyta zbiega się z organizowanym przez urząd marszałkowski forum mniejszości narodowych i etnicznych i że będziemy dyskutowali o kwestii wielokulturowości" - podkreślał.

Według Bodnara w Polsce występuje duży problem w dyskusji na temat wielokulturowości. "Widzimy duży rozdźwięk między polityką na szczeblu centralnym, a polityką lokalną. Na szczeblu centralnym widać duże napięcie, jeśli chodzi o dyskusję na temat migracji, uchodźców, mniejszości narodowych i etnicznych, ale także na temat polityki historycznej" - ocenił.

"Niestety czasami tak się zdarza, że kontekst narodowy bądź kontekst mniejszości narodowych i etnicznych jest wykorzystywany jako element w grze politycznej, co nie buduje dobrego klimatu do wzmacniania wartości konstytucyjnych, które regulują funkcjonowanie naszego państwa" - podkreślał.

Czytaj też: Adam Bodnar: Komisja ds. reprywatyzacji pogłębi chaos prawny

Według RPO zupełnie inaczej wygląda podejście do tych zagadnień na szczeblu lokalnych. "Mam regularny kontakt z prezydentami Poznania, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Warszawy, którzy tym tematem się zajmują. Jeżeli w Warszawie zdarza się jakaś sytuacja aktu nienawiści w stosunku do cudzoziemca, czy osoby, która z różnych powodów wygląda inaczej niż większość, to dla pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz jest naturalne i oczywiste, że trzeba się z taką osobą spotkać, okazać wsparcie, solidarność i pokazać, że nie ma zgody na tego typu traktowanie" - powiedział.

Jak przekonywał, "Władze lokalne mają teraz bardzo dużą rolę do odegrania w sytuacji, kiedy na szczeblu centralnym nie ma takiej polityki sprzyjającej dialogowi i zrozumieniu".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • maxikaz, 2017-09-20 09:01:25

    Groteskowo upolityczniony urzędnik, cierpiący na światopoglądową głupotę. Jak kobieta mówi nie to ma znaczyć nie, jak społeczeństwo mówi nie to dl tego środowisk znaczy, że społeczeństwo jest głupie. Do czasu. Już niedługo przy urnie...