PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzgów. Pierwsze miasto z łódzkiego dołączy do sieci Cittaslow  

  • pt    30 sierpnia 2017 - 12:26
Rzgów. Pierwsze miasto z łódzkiego dołączy do sieci Cittaslow   
Miejscowość właśnie zakończyła proces oceny, który przeprowadzili samorządowcy z Warmii i Mazur. (fot.rzgow.pl)

Do sieci Cittaslow, która wpisuje się w trend zrównoważonego rozwoju, należy w Polsce 28 miast, z tego aż 20 z Warmii i Mazur, ale idea przyciąga miejscowości z innych regionów.
Do sieci miasteczek Cittaslow przystąpi wkrótce pierwsze miasto w województwa łódzkiego – Rzgów. Miejscowość właśnie zakończyła proces oceny, który przeprowadzili samorządowcy z Warmii i Mazur.

Komisji certyfikującej przewodniczył  wiceburmistrz Olsztynka, Krzysztof Wieczorek, zaś jej członkami byli burmistrzowie: Grzegorz Mrowiński (Działdowo) oraz Maciej Sitarek (Lidzbark).

Rzgów oceniano m.in. pod względem infrastruktury, tkanki miejskiej, gościnność, prowadzonych partnerstw oraz polityki społecznej. Pozytywny wynik certyfikacji umożliwia przekazanie uchwały polskiej sieci Cittaslow do władz międzynarodowych organizacji.

Rzgów będzie 28 polskim miastem w gronie miasteczek Cittaslow. Liderem ruchu w Europie Środkowej i Wschodniej jest od lat województwo warmińsko-mazurskie. Na Warmii i Mazurach sieć zrzeszenia 20 miasteczek, które wspólnie prowadzą działania promocyjne oraz edukacyjne,  a także specjalny program rewitalizacji.

Jak tłumaczą pomysłodawcy trendu, miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia. Numerem jeden są dla nich działania prospołeczne i prośrodowiskowe. Równie mocno dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru, stawiają na rozwijanie tradycji gościnności.

- Idee Cittaslow zakładają również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem - możemy przeczytać na stronie organizacji.

Lista miast Cittaslow w Polsce: 

województwo lubelskie: Rejowiec Fabryczny

województwo śląskie: Kalety

województo pomorskie: Nowy Dwór Gdański

województwo warmińsko-mazurskie: Barczewo, Bartoszyce, Biskupiec, Działdowo, Reszel, Lidzbark, Lidzbark Warmiński, Bisztynek, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Lubawa, Ryn, Gołdap, Dobre Miasto, Pasym, Orneta, Jeziorany, Górowo Iławeckie, Sępopol

województwo wielkopolskie: Murowana Goślina

województwo opolskie: Prudnik, Głubczyce

Najbliższym wydarzeniem sieci będzie Tydzień Cittaslow prowadzony pod koniec września w miejscowościach spod znaku ślimaka.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.