PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd Gdańska odpali świąteczne iluminacje

  • PAP/JS    2 grudnia 2017 - 08:05
Samorząd Gdańska odpali świąteczne iluminacje
Iluminacje w Parku Oliwskim (fot. Dominik Paszliński)

Wykonana przez lokalnych artystów z 90 ton piasku bożonarodzeniowa szopka zostanie „odsłonięta” w sobotę (2 grudnia) na placu naprzeciwko wejścia do Parku Oliwskiego w Gdańsku. W Parku oraz w kilku innych punktach miasta będą też miały tego dnia swą premierę świąteczne iluminacje.
• Późnym popołudniem uruchomione zostanie specjalne oświetlenie w centrum Gdańska oraz w Parku Oliwskim i jego okolicach.

• Aleje Parku zostaną ozdobione m.in. 10. świetlnymi figurami żaglowców. Specjalną iluminację zyskają też parkowe bramy i szpaler drzew w Alejach Lipowych.

Szopka z piasku przedstawia Świętą Rodzinę oraz Trzech Króli w towarzystwie owieczek. Rzeźba ma ok. 3 m wysokości, 5 m szerokości i głębokości. Wykonali ją trójmiejscy artyści: Czesław Fankidejski, Maciej Krause i Katarzyna Mikłasz według projektu Mariusza Otto, który również wziął udział w pracach rzeźbiarskich.

"Do budowy rzeźby wykorzystano 90 ton piasku ze żwirowni w Skowarczu. Piasek, z którego powstała szopka, został specjalnie dobrany. W przeciwieństwie do sypkiego piasku, spotykanego na przykład na plażach, ten jest złożony z ziaren, które dobrze trzymają się w bryle" - powiedziała Natalia Filipionek-Rybińska z Fundacji Wspólnota Gdańska, która to organizacja od 2013 r. jest inicjatorem budowy piaskowych bożonarodzeniowych szopek w gdańskiej Oliwie.

Tegoroczna szopka stanęła na Placu Inwalidów Wojennych, naprzeciwko wejścia do Parku Oliwskiego. Uroczystą "inaugurację" zaplanowano na sobotnie popołudnie. Będzie to włączenie iluminacji piaskowej rzeźby.

"Mamy nadzieję, że przetrwa ona do 6 stycznia przyszłego roku" - powiedziała Filipionek-Rybińska dodając, że trwałość rzeźby jest uzależniona od pogody. "Dach zainstalowany nad instalacją powinien ją ochronić przed zniszczeniami, jakie mogą poczynić opady. Obawiamy się tylko zacinającego deszczu" - zaznaczyła Filipionek-Rybińska.

Wyjaśniła, że 16 grudnia Fundacja Wspólnota Gdańska zorganizuje przy piaskowej szopce Wigilię Oliwską, czyli spotkanie lokalnej społeczności. "Zachęcamy do przyniesienia własnoręcznie przygotowanych potraw. Gorąco zaprasza do udziału wszystkich mieszkańców i miłośników Oliwy, bez względu na wyznawaną religię, zamożność i narodowość" - zaznaczyła.

W sobotę będą też miały swoją premierę świąteczne iluminacje przygotowane przez samorząd Gdańska. Tego dnia późnym popołudniem uruchomione zostanie specjalne oświetlenie w centrum Gdańska oraz w Parku Oliwskim i jego okolicach. Aleje Parku zostaną ozdobione m.in. 10. świetlnymi figurami żaglowców. Specjalną iluminację zyskają też parkowe bramy i szpaler drzew w Alejach Lipowych.

Z kolei w historycznym centrum Gdańska, w sąsiedztwie Zielonego Mostu pojawi się iluminacja w formie 10-metrowego stoczniowego żurawia dźwigającego prezenty. Tego dnia w Śródmieściu swoją premierę będą miały także iluminacje w formie lwów trzymających herb miasta, a wchodzących na plac Kobzdeja przywita - nawiązująca do powieści Guentera Grassa, figura chłopca grającego na bębenku.

Specjalne oświetlenie pojawi się także w wielu innych zakątkach gdańskiego Głównego Miasta, w tym na Targu Węglowym, gdzie w sobotę rozpocznie się - złożony ze stu stoisk, Jarmark Bożonarodzeniowy. Również w - sąsiadującej z Targiem, Wielkiej Zbrojowni urządzone zostaną stoiska handlowe: można tu będzie kupić wyroby rzemieślnicze i rękodzielnicze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.