PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowa inauguracja obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości

  • pt    3 listopada 2017 - 13:40
Samorządowa inauguracja obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości
Marszałek Struk podpisuje deklarację, w której zapisano „by Święto Niepodległości było świętem wspólnoty i radości, świętem wszystkich Polaków" (fot. Marcin Szumny/umwp)

Samorządowcy z Pomorza podpisali specjalną deklarację dotyczącą organizacji uroczystych obchodów stulecia Niepodległości Polski. Przez najbliższy rok różnorodne wydarzenia przypominać będą o pomorskiej drodze do Niepodległej.
• W 2018 r. świętować będziemy stulecie niepodległości Polski.

•  To wyjątkowy jubileusz upamiętniający odzyskanie przez nasz naród wolności i suwerenności państwowej po 123 latach zaborów.

• W Gdańsku przedstawiona została właśnie idea obchodów w województwie pomorskim.

Samorządowy z Pomorza wspólnie przygotowali plan całorocznych obchodów stulecia niepodległości Polski. W tej sprawie spotkali się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a także członkowie Komitetu Honorowego Obchodów, m.in. wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Edmund Wittbrodt.

- Przed nami 99. rocznica odzyskania niepodległości. Od tego momentu, od 11 listopada 2017 r. do 11 listopada 2018 r., o drogach, które doprowadziły Polskę do niepodległości, o przeszłości, ale i o teraźniejszości chcemy mówić jak najwięcej. Nie chcemy sprowadzać tych obchodów wyłącznie do sentymentalnych wspomnień. Owszem, będziemy się wzruszać, będziemy się radować, będziemy z dumą śpiewać „Mazurka Dąbrowskiego", ale chcielibyśmy w XXI wieku, aby nasz patriotyzm był nowoczesny. Czerpał z przeszłości, ale był zwrócony ku przyszłości – powiedział prezydent Paweł Adamowicz.

- Zachęcamy wszystkie wspólnoty samorządowe z Kaszub, Kociewia, Żuław, Powiśla i ziemi słupskiej, aby włączyły się w te obchody. To świetna okazja nie tylko do wspomnień i powrotu do historii, ale też przypomnienia osób, jak na przykład Antoni Abraham czy Aleksander Majkowski, które przysłużyły się polskości Pomorza. Pomorze w drodze do Niepodległej ma swoich bohaterów, o których chcemy pamiętać. Warto o nich mówić – zaznaczył marszałek Mieczysław Struk.

Już 7 listopada 2017 r. rozpocznie się cykl Gdańskich Debat Obywatelskich „Polska! Polska! – ale jaka?". Podczas tych debat podejmowana będzie tematyka związana z najważniejszymi problemami szeroko rozumianych wartości patriotyzmu i wolności.

Natomiast w ramach projektu „Pomorska droga do Niepodległej", któremu patronuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, zorganizowane zostaną różnorodne wydarzenia m.in. wystawy, konferencje naukowe, pokazy filmowe, konkursy multimedialne dla młodzieży oraz spotkania edukacyjne w szkołach.

- Nasze działania będziemy podejmować nie tylko w Gdańsku, ale w każdej części Pomorza. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym wielkim przedsięwzięciu - podkreślił marszałek Struk.

Kolumny niepodległości

Z okazji przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, MON opracowało program "Kolumny Niepodległości".

Zakłada on wybudowanie w miejscach szczególnych dla historii Polski okolicznościowych memoriałów w formie kolumn - poinformował resort. MON podkreśla, że inicjatorami budowy kolumn mogą być zarówno samorządy, jak również osoby fizyczne lub prawne.

MON podkreśla, że program "Kolumny Niepodległości" ma nawiązywać do upamiętniania dziesięciolecia niepodległości w 1928 roku. "Wówczas, dzięki inicjatywom lokalnych społeczności i władz, powstawały w kraju pomniki niepodległości, często w formie kolumn z orłem zrywającym się do lotu i ze zrzuconymi kajdanami" - podano.

Resort dodaje, że inicjatorami budowy kolumn mogą być zarówno samorządy, jak również osoby fizyczne lub prawne, np. kombatanci, grupy rekonstrukcyjne, harcerze i stowarzyszenia proobronne. MON poinformował ponadto, że będzie wspierał finansowo realizację projektu. W budżecie ministerstwa na ten cel przeznaczono 5 mln zł

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.